Въпреки умерения спад на европейските борси днес, акциите на стария континент приключиха седмицата с ръстове.
В резултат пана-европейският Dow Jones Stoxx 600 регистрира ръст през последните пет работни дни от 3,7 на сто до 242,72 пункта. Днес индексът отстъпи с 0,3%.
Начело на борсовия рейд тази седмица застанаха акциите на производителите на метали, след като цената на златото удари няколко поредни рекорда.
На регионално ниво британският FTSE 100 днес добави 0,14%, а за седмицата се повиши с 3,5% до 5 161 пункта, а френският CAC40 приключи днешната сесия със загуба от 0,2% до 3 791 пункта като за последните пет работни дни регистрира покачване от 4 на сто.
Немският индекс DAX отчете ръст от 4,5 на сто от понеделник до петък като в последния ден от седмицата изгуби минималните 0,08% до 5 701 пункта.
Испанският телеком Telefonica понижи прогнозата си за печалбата на акция за 2010 година до 2,1 евро от 2,3 евро преди това. В резултат на това днес книжата на компанията затвориха с пасив от 0,3% до 19,2 евро за акция.
Това оказа натиск и върху останалите компании от телекомуникациионния сектор като книжата на Vodafone Group паднаха с 1,6% до 132,45 паунда, а тези на France Telecom се понижиха с 0,8% до 17,82 евро.


Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
Двата икономически стълба, които поддържат Русия на Путин, може да се сринат
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат