Европейският съюз (ЕС) трябва да намали своята зависимост от вноса на енергия, трябва да поеме лидерската роля в мерките по опазване на климата и да бъде пример за всички. В общи линии от тази основа европейските чиновници изграждат Зелената сделка и рамката на енергийния преход. В нея няма място за въглищни мощности, а в момента още се спори какво да се прави с природния газ и ядрената енергия.
Потреблението на електроенергията има своите върхове и спадове, на пазара се преплитат базови и пикови мощности и от десетилетия базовата енергия се осигурява основно от изкопаеми горива, ядрени централи, а в някои страни с подходящи природни дадености (Австрия) и от водни централи. В повечето случаи тяхното производство е ако не тромаво, то много по-ефективно при работа в режим без прекъсване.
Но за енергийната система в познатия ни днес вид те са незаменими, защото какво става когато вятърът спре да духа, а слънцето залезе?
Всъщност, макар и по-рядко, въглищните и ядрените централи също са подвластни на необичайни метеорологични явления - при високите температури през лятото не един ядрен реактор във Франция е бил изключван, защото водата в реките не може да осигури нужното охлаждане. През зимата на 2017 година, когато температурите със седмици бяха около -20°С , замръзнаха въглищата на ТЕЦ "Република" в Перник.
В момента наводнения намаляват добива на въглища в Китай, съответно производството на централите е намалено, а цените - рекордни.
А какво предвижда зеленият преход при неблагоприятни за производството на електроенергия условия?
На теория е лесно - включват се батериите или възможните технологии за съхранение на енергия, включително и ПАВЕЦ или водород. Защото това е идеята - да разчитаме на възобновяемите енергийни източници, когато са налични, и на съхранената енергия, когато ги няма. Междувременно подобряваме енергийната ефективност и насърчаваме потреблението в моментите, когато търсенето е ниско, и обратното - стимулираме потребителите да отложат дейностите, изискващи електроенергия, във върховото натоварване на системата.
Според много анализатори потенциалът за нови водни централи у нас е почти изчерпан, варианти са соларните панели, както и вятърните турбини. Анализ на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) отбелязва, че вятърните турбини в крайбрежието са една недооценена възможност. Двигател на промяната могат да бъдат и соларните панели за собствена употреба, монтирани по покривите на сградите.
В Плана за възстановяване, внесен преди броени дни в Брюксел, е предвидено изграждането на минимум 1,7 гигавата възобновяеми енергийни източници, с предвидени батерии за съхранение, като разпределението на средствата ще бъде на принципа на търгове. Така до 2026 година капацитетът на ВЕИ у нас трябва да достигне минимум 2,5 гигавата.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам
преди 4 години не може... не са достатъчно православни тия реактори!!! :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години защото сме Руска колония, управлявана от мутри и гангстери.... толкова ли не го разбрахте? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години добро решение за БГ е канадски реактори , щото ще получим известна независимост откъм горивото , да не напиша и пълна независмост . второ не трябва такова зверско хранилище за отработено гориво , каквото е необходимо за другите реактори . генерират значително по-малко радиокативни отпадъци и почти никакъв плутоний . използват почти 50% по-малко гориво и в новите дизайни може да се регулира мощността , което е важно при системи с голям % интегрирани ВЕИ . освен това могат да работят и без уран ... :))) ... текущите разходи за персонал и гориво на един такъв реактор дават себестойност малко под $0,01 на киловат , което си е много добро постижение за ядрената индустрия . са , малко са по-скъпички , но пък имат големи предимства . и доста по-дълъг период на амортизация имат самите съоръжения . строежът на такива реактори , ще ни дадът и път към най-напредналите smr-технологии в бъдеще . с помоща на такива реактори могат да се произвеждат доста успешно и изотопи за медицината и промишлеността ... аз лично не вярвам че у нас ще се изградят газови турбини , можещи да работят с водород ... тва за тукашните стотинкаджийски схеми нема как да стане ... :))) ... бъдещето на водородът НЕ МИНАВА през термични централи , както смятат форумните енергетици ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Оо, дребосъкът, дето учи задочно някаква утрепана специалност в УНСС, заговори за образование? Хахаааа! Абе, дребен прудавач на застраховчици на 40+ години, явно "успехът " ти върви ръка за ръка с образованийцето ти! Митьо гнома, драги зрители, дето обръща кичурите отстрани и ги лепи върху плешивото теме. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Много забавно е ти да говориш за образование, ти, който не разбираш от абсолютно нищо и проявяваш компетентство само в обидите. Все едно слушам диагностицираната тунбергова как говори за Науката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Крайно време е да се обърне по-голямо внимание на големите реки у нас и Дунав .Защо да не се изгради 1 голям ВЕЦ на Дунава подобно на сръбския?А защо не се потърсят места и при големите реки - Марица,Тунджа,Искър....?Голяма част от проектите могат да минат по зелената сделка на ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Докато безнадеждни kpeтeни кат тимерманс и урсулата имат власт да решават бъдещето на 450 милиона европейци, вместо да се люлят по дърветата, нищо добро не ни чака. Дано на зима европейците озвереят достатъчно, за да им дадат заслуженото - и на всички зеленаши с власт тоже. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Айде пак петолъчкаджиите акъл тръгнали да дават, коментират на живот и смърт. Нищо, че образование няма, важното е лозунгите да вървят. Таварищи, въглищата спират скоро, след това петролните продукти намаляват до минимум. Ядрена енергетика ще има и я бъдеще. Свиквайте с идеята, че новите технологии, соларите, вятъра, водата и тн. са бъдещето. Ама какво да обясняваш на неуки ушан.каджии, които вкъщи са на кюмбе и горят дърва и въглища, а пред вратата си събуват калните гумени цъ.рвули?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Така става, когато Тимермансове, завършили френска литература, и някакви журналистки се занимават с енергетика. Лаладжийска работа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Тимерманс ше ва топли - със свинска мас отговор Сигнализирай за неуместен коментар