Потребителският сектор във Великобритания е изправен пред "сериозни предизвикателства", но Английската централна банка вероятно ще бъде принудена да повиши основния лихвен процент по-късно през годината, смята Адам Честър, старши икономист в Lloyds Bank Corporate Markets, пред CNBC.
„Наистина не мисля, че ще видим някакъв принос за икономическия ръст от страна на потребителския сектор както през тази, така вероятно и през 2012 година“, посочва Честър.
В ситуация на намаляване на реалните доходи, съкращения в публичния сектор и слаби потребителски разходи растежът трябва да дойде от бизнес инвестицициите и износа, но те все още не са достатъчно силни, за да осигурят стабилно икономическо възстановяване, добави той.
При муден ръст и слаби потребителски разходи Честър смята, че Английската централна банка се изправя пред „огромна дилема“ и може да бъде принудена да изостави настоящата си позиция на запазване на лихвения процент въпреки увеличението на цените.
„Условията за растеж остават несигурни, инфлацията остава повишена и мисля, че инфлационното напрежение, което започва да нараства, започва да притесняват Английската централна банка. Мисля, че когато натискът се засили, те ще трябва да повишат основния лихвен процент, дори с цената на перспектива за отслабване на икономиката“, обоснова се той.
Експертът смята, че е вероятно през ноември да има вдигане на лихвения процент с 0,25 процентни пункта, а до края на следващата година нивото му да достигне 2%. Инфлацията обаче е повече от 2 пъти над предвидената от 2%, поради което увеличението може да стане факт още през лятото.
„Има риск и в двете посоки, има риск, че първото увеличение на лихвения процент може да стане по-рано, през август, показателите за инфлацията през следващите 3-6 месеца вероятно ще дадат 5,5%, вероятно дори 6%, така че се създават доста неблагоприятни условия за банката да продължава политиката си на запазване на статуквото“, добави той.
Въпреки това в реч в Лондон вчера управителят на Английската централна банка Марвин Кинг не даде признаци за предстоящо увеличаване на освония лихвен процент от комисията за монетарна политика към финансовата институция.
Кинг защити настоящата политика за запазване на изключително ниския лихвен процент, като добави, че инфлационният натиск най-вероятно ще отслабне без да е необходима намеса на централната банка.
„До момента ограничените нива на нарастване на средните приходи, каквито са и забележително – а някои биха казали и обезпокоително – ниските нива на увеличаване на парите осигуряваха силни сигнали, че инфлацията ще намалее до обичайните си показатели“, заяви той.


Показаха „змийско яйце“, открито на Калиакра
Шампионка в плуването пожелава успех на участниците в Галата – Варна от Щатите
21 пияни или дрогирани водач спипа КАТ за ден
Празник на българщината ще се проведе край Долни чифлик през септември
Delta: Потребителят от по-висок клас се справя много добре
Delta: Все още има значителен потенциал за поскъпване на билетите
Бук очаква риск за петрола, ако се разшири конфликтът в Иран
Конли: И двете страни не могат да постигнат контрол над Ормуз
Конли: Опасявам се за запасите ни от боеприпаси
Най-бързият Rolls-Royce в историята: Тествахме Black Badge Spectre
BMW промени мотоциклетния си флагман
Honda Civic VIII на старо – за какво да внимавате
Suzuki се завръща с "евтина" малка кола за Европа
Първа китайска провинция забранява продажбите на коли с ДВГ
Китай затяга хватката: Путин все по-зависим от Пекин
Ракетите Patriot за Украйна няма да променят войната тази година, но могат да решат бъдещето ѝ
Скелет на тиранозавър рекс беше продаден за рекордните 50,1 млн. долара на търг