IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Злоупотребите с монетарната история продължават

Трудно е да се защити упоритото нежелание на ЕЦБ да действа в настоящата ситуация, коментира Бари Ейкънгрийн

11:03 | 05.06.13 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Злоупотребите с монетарната история продължават

Ключово заключение при анализа на външната политика обаче е фактът, че твърде често политиците забравят да тестват доколко техните аналогии са приложими в конкретната ситуация. Те не си задават въпроса дали съществува тясно припокриване между историческите обстоятелства и фактите, пред които са изправени.

Те правят своите аналогии, не защото описват настоящата ситуация, а защото са впечатани дълбоко в съзнанието на хората. Като резултат подобни аналогии едновременно оформят и изкривяват политиката. Те също така подвеждат политическите лидери, както това се случи с Джонсън и Буш баща.

Същите опасности откриваме и в монетарната политика. За Фед е важно да си зададем въпроса, дали 30-те години, когато необмисленото затягане на монетарната политика само задълбочи двойната рецесия, наистина представляват най-удачната историческа аналогия, към която банката може да се обърне, когато реши да нормализира политиката си. Определено Голямата депресия не е единствената алтернатива, която откриваме в историята.

Фед може да разгледа периода 1924 г. - 1927 г., когато ниските лихвени проценти доведоха до раздуването на балони на фондовия пазар и пазара на недвижими имоти, или пък периода 2003 г. - 2005 г., когато лихвените проценти бяха задържани заради сериозните финансови дисбаланси.

Фед най-малкото може да създаде „портфолио“ от аналогии, да ги анализира и да извлече уроците от тях, както направи президентът Кенеди, докато обмисляше опциите си по време на Карибската криза от 1962 г.

По сходен начин ЕЦБ трябва да помни не само как разхлабената монетарна политика позволи на правителствата да раздуят бюджетните си дефицити през 20-те години, но също и как централните банкери е Европа не успяха да реагират на политическата криза през 30-те години и така стимулираха политическия екстремизъм и подкопаха подкрепата за отговорните правителства в онези смутни дни.

Трудно е да се защити упоритото нежелание на ЕЦБ да действа в настоящата ситуация. Аргументите, че за момента Европа е заплашена от инфлация, са нулеви.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:33 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 0 rate down comment 1
dani de vito
преди 10 години
Съгласен с долния коментар - Паричното предлагане M3 е на всички времена най-високо 9810307 EUR млрд. през февруари 2013 г.!!!Това го чета като 9810 ТРИЛИОНА евро !!!Пояснявам ,че парично предлагане М3 включва М2 плюс дългосрочни депозити в банките. Ето линк-http://***.tradingeconomics.com/euro-area/money-supply-m3. Много е вероятно това да е банковия дълг на страните членки ,поет (като засмукан,преглътнат,вкаран) от ЕЦБ и в момента ЕЦБ седи върху грамада хартийки !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 1
hellwitch
преди 10 години
От цялата статия и коментарите тук се набива на очи липса на основни факти - ЕЦБ след идването на Драги(края на 2011) сериозно разхлаби монетарната политика и наля над 1 трлн. евро за да закрепи положението с дълговете, което е аналогично на поведението на ФЕД от 2009 насам.Така, че цялата статия е поставена на грешни факти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 1
iivanoff
преди 10 години
Абсолютни глупости са му платили да "сътвори" - за да деде някакво "ДРУГО" обяснение за действията на централните банки! Но, като за опит бих го поощрил, поне за полу-яловата идея! Защото ако беше започнал с антропологичните особенности на хората можеше да се осе*е още повече :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 4
al64ad
преди 10 години
Историческите аналогии ,които се правят в статията,за да се защитят вижданията на автора ,са меко казани нелепи,в огромната си част.Икономическата и особено политическата ситуация в тези периоди са коренно различни от сегашната.даже само една глобализация да споменем е достатъчно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 3
ПИЧ
преди 10 години
Твърдо подкрепям и аз строга монетарна политика, разхлабването, а да не говорим наливането на пари няма да доведе до никакъв успех. Растеж на крилете на инфлацията не е реален растеж.Но пък с инфлация ще изтрият дълговете и ще могат да вземат нови заеми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 5
iivanoff
преди 10 години
Сакън бе Тони ... ще се самозапалят много хора! - друга е идеята, ама понеже ставам за политик, ще я спестя ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 5
Tony
преди 10 години
Твърдо подкрепям НЕ намесата на ЕЦБ!Това е правилната политика в момента! Видяхме, че наливането на пари в икономиката чрез правителствата на Германия и Франция не доведе до резултат!!!Време е бизнеса да разбере, че трябва да се прави печеливш бизнес!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още