ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР
Еврото удари близо 7-месечен, а йената - почти 2-месечен връх срещу щатския долар, след като инвеститорите изтеглиха капитали от рискови активи и се ориентираха по-скоро към валути, възприемани за активи-убежища.
Пазарите изглеждат непостоянни и неубедителни. Анализатори сравняват текущата ситуация в Китай с азиатската финансова криза в края на 90-те години. Спекулативно настроените инвеститори продават активи, които изглеждат най-уязвими на текущите пазарни настроения. Опасенията относно забавящата се китайска икономика, и като цяло забавящия се глобален растеж напомниха за себе си след разочароващите данни за производствената активност в страната. Това доведе до спад на китайския фондов пазар с над 7%. Икономическите затруднения в Китай водят до по-слаб долар, тъй като вносът на американски продукти спада, с което и износът на САЩ, а това води до поевтиняване на зелените пари. В резултат на това еврото напредна спрямо долара до 1.1498 в ранните часове на търговията днес, все още под влияние на импулса от миналата седмица.
Слабите данни от Китай в комбинация със спекулациите, че Фед ще се въздържи от покачване на лихвените нива през септември влияят негативно на щатския долар. В САЩ икономическите показатели като че ли не изглеждат задоволителни, за да могат централните банкери да предприемат решителната стъпка.
Продължаващите сътресения в Китай облагодетелстват валутите, които се приемат за убежища, като японската йена. Йената поскъпна и спрямо суровинно-ориентираните валути, като австралийския и новозеландския долар. Чувствителни към флуктуациите на китайския фондов пазар, двете валути поевтиняха, както спрямо йената, така и спрямо щатския долар.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР
EUR/USD
Еврото продължава ралито спрямо щатския долар, след като днес достигна 1.1498, което е най-високата стойност от февруари насам. Съпротивата при 1.1378 бе пробита и това откри възходящото движение на еврото. Следващото ниво на съпротива се чертае при 1.1637, което е равнището от средата на януари. При пробив и на 200-периодната от 89-периодната средна отдолу на горе ще бъде силен сигнал за покупка на единната валута в дългосрочен аспект. Към момента обаче валутната двойка се намира в зоната на прекупеност, според RSI.


Двама играчи се завърнаха в Олимпик Вн преди първия официален сблъсък на тима
България загуби последния си мач на Евро 2026 по водна топка във Варна
Близо 5000 фиша и 500 акта написа КАТ за ден
Откриха тонове пипер от Северна Македония с пестициди
Подарък: „Синята зона“ няма да работи през целия уикенд за празника на Варна
Продажбата на облигации може да е предупреждение за Бесент
Самолетоносачът "Линкълн" се изтегля от Близкия изток
Тръмп обяснява защо е сменил самолета в Турция
Чуждестранният капитал се връща в Азия, Китай пренасочва AI потоците
Фараж запазва мястото си в британския парламент след частичните избори
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Никола Цолов ще тества болид от Формула 1 в края на месеца
Шишков и Демерджиев сред имотните министри, Бойко Борисов е по-богат от Радев
Времето утре: Топло, вероятността за валежи е малка
В кадър: Мариус Куркински става ангел в новия български филм "Софѝя"
Помните ли момченцето от сензацията “Baby Shark”? Сега е K-pop звезда
Жулиен Риков преди SENSHI: Всичко е здрава работа в залата