IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Венецуела, Иран и Русия страдат най-силно заради ниските цени на петрола

Поскъпването на петрола засили геополитическите амбиции на тези страни и финансира безпринципното им поведение, пише Washington Post

17:48 | 19.01.15 г. 29
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Венецуела, Иран и Русия страдат най-силно заради ниските цени на петрола

От началото на януари спадът на цените на петрола продължи и на този фон бе твърде поучително да се наблюдават различните реакции на три правителства, чиито страни търпят огромни загуби и могат да се превърнат в главните международни събития на 2015 година, пише в свой анализ за Washington Post Джаксън Дил. 

Така например президентът на Венецуела Николас Мадуро пропусна обращението си към нацията и отчаяно се отправи на международна обиколка, за да търси кредити и обещания за повишаване на цените до 100 долара за барел. Той не получи нито едното, нито другото, а в  родината му дори тръгнаха слухове, че след завръщането оставането му на власт е под въпрос.

Отговорът на Владимир Путин бе хладнокръвен. Неговите министри обявиха драстично орязване на държавните разходи с изключение на парите за отбрана. Междувременно проруските сили в Източна Украйна предприеха ново настъпление.

Иранският външен министър пък енергично се ангажира в преговорите по ядрено споразумение, което трябва да доведе до отмяна на американските санкции. Последва спор в Техеран между президента и върховния лидер по въпроса дали Иран трябва да  продължи да се отваря за света или пък да премине към военновременна "икономика на съпротивата".

Тези действия са показателни за това, че Вашингтон е заложил на евентуалните последици от трайния спад на цените за Венецуела, Русия и Иран, които създават не малко проблеми и силно зависят от износа на енергийни ресурси, осигуряващ им от 68 % до 95 % от външните приходи. Венецуела се оказа на ръба на политическата бездна. Путин ще се опита да предотврати вътрешни вълнения с по-силна външна агресия. А Иран ще бъде изправен пред съдбоносен избор между това дали да се обърне за помощ към САЩ и Европа или пък съзнателно да изпадне в изолация и да вземе мерки за строги икономии. 

Разбира се, и други страни ще пострадат от загуби на петролните приходи. Само че в случая с тези три държави става дума за това, че поскъпването на петрола засили техните геополитически амбиции и финансира безпринципното им поведение. Путин, който се опитва да възроди московската съветска империя, започна две военни интервенции към съседни държави за последните шест години.

Иран, който пък се стреми да постигне хегемония в Близкия изток, води скъпоструващи войни в Ирак и Сирия, а  междувременно изгражда структура, необходима за производството
на ядрени оръжия.

Надеждата на Венецуела да създаде антиамерикански блок в Латинска Америка доведоха до това, че тя доставя всеки ден по 200 000 барела петрол при силно субсидирани цени на 13 страни, включително и на Куба.

Във венецуелската столица Каракас най-ясно може да се види  силният спад на приходите (от петрола). Там хората се редят часове наред на опашки пред държавните хранителни магазини, от чиито рафтове изчезват продоволствени и други стоки от първа  необходимост. С валутни резерви от едва 20 млрд. долара и дълг от 50 млрд. долара само към Китай, Венецуела изглежда ще бъде принудена да избира или да се откаже от петролните  благодеяния, или да обяви неплатежоспособност, или пък да умори от глад собственото си население до такава степен, че да го накара да се вдигне на бунт.

В неотдавнашен анализ агенция Moody's заключи, че правителството на Мадуро няма да може да плаща вноса на продукти от първа необходимост и да обслужва дълговете си като това ще  стане почти без значение какви мерки взема. Подкрепата за Мадуро е малко над 20%, а опозицията подготвя поредните протести. При това положение не е учудващо, че венецуелците започват да си спомнят предишни преврати и народни бунтове и да се готвят за
най-лошото.

Настроението в Москва изглежда е по-спокойно. Със стабилната подкрепа на руснаците и милиардите долари валутни резерви Путин е в относително добра позиция да изкара тази лоша година. При все това жизненият стандарт на милиона държавни служители,  включително на учители и работници от здравеопазването, ще  спадне рязко заради обявените миналата седмица орязвания на бюджета, а регионалните правителства, сред които и на неспокойния кавказки регион, ще бъдат лишени от средства.

Именно поради това е показателно, че военните бяха изключени от плана за строги икономии. Западни наблюдатели приемат почти като нещо подразбиращо от само себе си, че Путин ще използва национализма, за да намаляване на натиска, породен от  икономическите проблеми. Това може да означава продължаване на военните действия в Украйна, а вероятно и на други места в Евразия. Алтернативата - мирно уреждане, което се очаква да  доведе до смекчаване на западните санкции, би изисквала Путин да се откаже от амбицията да върне Украйна под господството на Кремъл. Тази отстъпка може да се окаже по-опасна за режима му, отколкото задаващата се рецесия.

Най-интригуващият отговор на кризата с цените на петрола се очаква от Иран. Президентът Хасан Рохани на 4 януари изложи позицията на едната от страните в спора вътре в иранското ръководство. Икономиката на Иран, заяви той, "не може да се  развива в изолация от останалия свят." Оттук и изглежда доста по-сериозните действия на министъра на външните работи Мохамад Джавад Зариф, който миналата седмица в Женева води допълнителни преговори по ядреното споразумение с държавния секретар на САЩ  Джон Кери.

Отговорът на коментарите на Рохани дойде няколко дни  по-късно и той бе даден от върховния водач Али Хаменей. Той заяви, че не може да се вярва на Запада, че ще отмени санкциите.

Върховният лидер заяви, че Иран може да преуспява в условия на  затворена "икономика на съпротивата". Вероятно последиците от няколко месеца на строги икономии в страната ще променят гледната точка на Хаменей. Във всички случай отговорът на Иран  на петролната криза тази година ще определя хода на събитията в Близкия изток. 

Всичко по темата четете тук!

БТА 

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:40 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

17
rate up comment 15 rate down comment 11
supertrader
преди 9 години
След 3 години ще има война - Китай срещу Русия !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 17 rate down comment 3
comet
преди 9 години
Тя и Римската империя на няколко пъти е била почти обречена, но краят й се е проточил със столетия, та чак до падането на Константинопол.Щом и децата на такива като Mavi Goz са в САЩ, а и ние тук в Европата работейки щем не щем подпомагаме, ... то докато се разширява с емигранти, суровини и пазари, империята ще я бъде.И друго важно, управляващия елит (горните 1 %) в САЩ и Европа съвсем не се отъждествяват като граждани на една или друга държава, а са по-скоро космополитни инвеститори обединени в групировки с ционистки възгледи на богопомазани. За тях е важно къде са инвестициите им и да поддържат подданници гарантиращи статуквото на тези инвестиции там (по целия свят, включително из страните на БРИКС). Та нищо чудно така дългоочаквания (от някои) срив на САЩ да се състои, без това да промени финансовото статукво на този 1% световен елит. ПП: Последен коментар по темата, че ме дразни да чета някои от коментиращите тук.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 9 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 9 години
До Моабет да става, Разгада ме и още си скубя косите. Ако помниш в края на ноември имаха референдум на който очаквах да обвържат франка със златото. На следващия ден щях да ходя и да обърна еврата. Гласоподавателите ме разочароваха и аз се отпуснах. Сега се стегнах, но ще трябва да купувам крони и ги държа под дюшека. И дано не разбере micaelis къде живея-изгоряха ми кроните.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 7 rate down comment 5
Моабет да става
преди 9 години
Търсиш датски крони щот' си изпуснал далаверата с франковете.А иначе и и аз преди две години накарах майка ми да си обърне спестяванията в долари за да не са в левове. Но едно вярно решение не ме прави по-голям :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 12 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 9 години
Уважаеми Mavi gъz, Стоян Петров е инвестирал в долари преди година и 5 месеца. Печалбата ми до момента е 21 стотинка на долар. Имам евро и днес исках да го обърна в датски крони, но се оказа че трите най-големи банки нямат такъв депозит. Ще ми обясниш ли защо точно датски крони търся?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 12 rate down comment 3
mick
преди 9 години
Американците всъщност никога директно не си вършат работата.. използват проксита ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 13 rate down comment 3
comet
преди 9 години
Най-много страдат тези които преднамерено надуват петролните цени за допълнително скрито таксуване на населението, но немат май друга печеливша стратегия. Вижда се кога има конкуренция какви ниски ще са цените, ама това удоволствие ще е само временно ако Батковците преборят тея от БРИКС. Тогаз ще ни обложат и с цени над 200 и кусур долара да им дойде на некои тук акъла, ама връщане назад нема да има. Сегашните инсталирани политици/бизнесмени ще са си същите (като защитници на статуквото), а на нас робите ще ни наденат по-тежък хомот защото ... причини бол, ще ни ги обяснят журналистите от Инвестора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 13 rate down comment 14
Mavi Goz
преди 9 години
Ти точно като какъв ще си броиш Нобеловите награди бре, Въшо? пхахаха! Я бегай да инвестираш! хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 13 rate down comment 14
Стоян Петров
преди 9 години
Ако искате да си измерим броят на Нобеловите награди? Mavi gъz изрови от нета, че ме мързи! На око ви бием между 20 и 10 към едно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 22 rate down comment 6
kane
преди 9 години
бат Пешо хамериканците са силни защото сами си вършат работата, а такива дето чакат Бог да им я свърши все са прецаканите..."дела трябват, а не думи" е казал другаря Т Живков и е бил прав!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още