През май акциите и облигации на нововъзникващите и развиващите се пазари бяха подложени на агресивни разпродажби, а чуждестранните инвеститори изтеглиха цели 12,3 млрд. долара, показват данни на Института за международни финанси (Institute of International Finance - IIF), цитирани от Ройтерс.
Според фонда изходящите финансови потоци са били разпределени равномерно между дълговите и фондовите пазари, докато от регионална гледна точка най-сериозен отлив от 8 млрд. долара е имало от азиатските капиталови пазари, следвани от тези в Африка и Близкия изток, от където чуждестранните инвеститори са изтеглили около 4,7 млрд. долара.
„Няма конкретен основен двигател на изходящите финансови потоци от нововъзникващите пазари“, посочват анализаторите на фонда при представянето на своя доклад във вторник.
„Изглежда е налице комбинация от фактори: специфични вътрешни напрежения, като финансовия натиск в Аржентина и Турция, или стачката на шофьорите на камиони в Бразилия, подновените заплахи за налагането на митнически тарифи от страна на САЩ и ответните действия на американските търговски партньори, както и политическата несигурност в Италия и Испания", се отбелязва в доклада.
Също така има и доказателства, че на фона на по-високите разходи по заемите в световен мащаб и на по-силния щатски долар, понижаването на бизнес нагласите е засегнало по-широк кръг от т.нар. "разшиващи се" икономики.
Въпреки наблюдавания през май отлив, годишните портфейлни потоци все още са положителни и в размер на около 46 млрд. долара, но това представлява рязък спад от 134 млрд. долара, инвестирани на нововъзникващите пазари през същия период на 2017-а година.
Индексът на Institute of International Finance, определящ броя на нововъзникващите икономики, в които чуждестранните инвеститори са продавали повече активи в сравнение с покупките, е също по-нисък, отколкото непосредствено след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ и дори в сравнение с кризата на глобалните пазари през 2013-а година, когато инвеститорите бяха първоначално изплашени от сигналите на Федералния резерв, че планира да намали програмите си за парично стимулирани, известни като "количествени улеснения".
Нивото на този индекс все пак остава малко по-високо, отколкото неговото ниво след пика на световната финансова криза и след изненадващата девалвация на китайския юан през 2015 г.


Апелативният съдия Магдалена Недева приключи професионалния си път
Работата на бюро увеличават риска от рак
Варна, Бургас, Пловдив и София официално подадоха документи за домакинство на „Евровизия 2027“
SENSHI Grand Prix шампионът Жулиен Риков излиза срещу италианско острие на 11 юли
Ученици от Хуманитарната гимназия провеждат лятна практика по съдилищата във Варна
Google изостава в AI надпреварата поради вътрешна бюрокрация
Индустрията за полупроводници призовава САЩ да не изкривяват пазара на памети
Остава ли в миналото свободното корабоплаване през Ормузкия проток?
Как Европа може да стане незаобиколим фактор в критичните звена, свързани с AI
Бернар Арно дарява 50 млн. евро за математически институт във Франция
Влогър изкупи 200 изоставени коли наведнъж
Tesla с 25% ръст на продажбите най-вече заради Европа
Деца превърнаха Ferrari за 530 000 долара в пързалка
10 много бързи SUV на цена до 15 000 евро
BMW потвърди дългото и сигурно бъдеще на V8
Украйна удари руски военни бази в Крим
Тенденции при прическите за лятото
Библии, пенсии и парфюм: Шест интересни места, от които Тръмп получава пари
Украйна предлага диалог с Полша за историческите спорове, Туск настоява за признаване на истината
Космическо съперничество: Русия срещу SpaceX започва с провал