IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Светът е затънал в повече дълг отколкото може да си позволи

Количественото облекчаване сработи през 2008 г., ще сработи и сега, в идеалния случай заедно с фискалните мерки

09:15 | 21.03.20 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Вземете например сривът в доходността на 10-годишните американски ДЦК, която се определя от пазарите и от ГФК1 е спаднала с огромните 4,5 процентни пункта. А в момента прекомерните дългове станаха толкова пагубни и широко разпространени, че при последния пазарен срив дори ДЦК се превърнаха в съмнително обезпечение.

Вярно е, че американските банки сега имат огромни излишъци от резерви. Вярно е също, че дилърите на облигации държат ДЦК, а много развиващи се пазарни икономики се самоосигуряват срещу недостиг на щатски долари чрез големи валутни резерви. Но при кризи могат ли тези активи да се пласират бързо? Така наречените пазарна и финансираща ликвидности си взаимодействат отрицателно по време на кризи, тъй като спадащите цени на активите изчерпват стойностите на обезпеченията и така унищожават кредита.

Това натоварва дилърите и означава, че цените на акциите, които в нормално време постепенно се изкачват по стълбицата, се сгромолясват при кризи, защото дилърите не могат да държат запаси.

Балансът на Фед може лесно да надвиши 6 трлн. долара през следващите седмици, спрямо около 4,3 трлн. сега. Трябва да наречем този цикъл на количествени облекчения QE5, тъй като, строго погледнато, увеличението с около 400 млрд. на баланса на Фед след септември 2019 г. беше QE4.

И все пак дори това евентуално QE5 изключва възможните бъдещи мащабни суоп линии, които отговарят на задаващите се нужди на гладните за долари вериги за доставки по целия свят, чиито парични потоци пресъхват.

Накратко, все още се нуждаем от повече количествени облекчения. Регулаторите не само накараха съотношението на дълга към брутния вътрешен продукт рязко да се повиши след ГФК1 чрез намаляването на лихвите и поевтиняването на кредита, но игнорираха по-опасния спад в покритието между общия пул на глобалната налична ликвидност и световните дългове.

Количествените облекчения сработиха през 2008 г. дотолкова доколкото насърчи поемането на рискове и поощри банковото кредитиране. Сега ще сработи отново, в идеалния случай заедно с фискалните мерки.

Но механичната реакция на регулаторите да намаляват все повече лихвите само влошава ситуацията, като насърчава търсенето на дълг, същевременно унищожавайки предлагането на ликвидност чрез ерозиране на маржовете на банките, и понижава стимулите за отпускане на кредити заради нарастващите рискове на контрагентите.

Прекомерният дълг е сянката, която се спусна при предишната криза, спуска се и сега.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 3 rate down comment 1
SS-23
преди 4 години
Отдавна казвах, че докато не се отпишат всички "дългове" /кавичките не се случайни/ нищо няма да ви помръдне, ако ще един чувал с евро да ми оставиш пред вратата, докато ми виси секирата на "дълга" - нито ще ги изхарча, нито ще работя! Какъв е смисъла "да работя", т.е. да си хабя енергията, ако някой ще ми щипва от дохода, т.е. от "спестената енергия за бъдещето"! Просто няма да работя, ще мина на сиво, на черно, през друго име и т.н... но на мое има нямам да имам никакъв "доход"!Не може да има фалит или абсолютна давност за фирми, т.е. имагинерни субекти, които утре могат да изчезнат, а да няма изход от капана за реалните физически лица!пак казвам - няма ли отписване "на нула" - нищо няма да ви се промени в икономиката, и никакъв блокчейн и биткойни няма да променят нищо!ОТПИСВАЙ ... ИЛИ *** С МЕН !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 3
Pyramid
преди 4 години
Иде време за световен Юбилей и всецяла дългова амнистия. Поне, на ниво държави. Тъй де. Така или иначе, до тук натрупаният дълг, все едно, няма да бъде изплатен никога.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 4
mrynmryn
преди 4 години
А на кой свят дължим пари? Сегашната икономика, в сегашния си начин, само така може да се развива - чрез печтане на нови пари, няма как да се развива нещо, но и парите магически да идват отнякъде, при положение, че всички големи икономики са обвързани една с друга.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 1
Ewollide
преди 4 години
https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D1%8F_%D0%BE%D1%82_%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%80%D1%83%D1%81_(2019-2020)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 0
Biso
преди 4 години
Не е сигурно, че долара ще бъде сменен от юана. Тепърва ще се пренарежда световното производство и вериги на доставки и повече или по-малко, Китай може да се окаже губещ.Самия Китай е не по-малко задлъжнял в сравнение с САЩ. Китай от години наливат в икономиката по 3-4 трилиона долара годишно и дълга към БВП е над 300%?https://***.reuters.com/article/us-china-economy-debt/chinas-debt-tops-300-of-gdp-now-15-of-global-total-iif-idUSKCN1UD0KD И къде я видя тази строго регулирана финасова система в Китай? Местните власти продават земя за стройтелни проекти и надуват балона и централната власт не знае какво да прави. Защото ако спре тези практики, местните бюджети ще излязат на червено. Погледни в нета, че в Китай има построени над 62-63 милиона апартамента със съпътстваща инфраструктура, които стоят празни, но там са налети огромни средства.САЩ беше прекрасна страна до към 1970, когато започна наплива на мигранти и местните корпорации започнаха да изнасят происводства по света. В момента покупателната способност на работниците в САЩ е на нивата от 1960.Свалянето на лихвите започна още по времето на Р. Рейгън и това беше в далечната 1980-81. Случващото се в момента може да помете целия развит свят, който е надул огромния балон на частен, корпоративен и държавен дълг. И ако не си обърнал внимание, много държави в света държат огромен обем американски държавни ценни книжа. Включително и Китай, който ти ни даваш като пример за остров на фискална и финансова стабилност. И България може да се окаже по-малко засегната от кризата в сравнение с други финасови и икономически колоси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 3
studioaa
преди 4 години
Инфлационната депресия е неизбежна, ДЕПРЕСИЯ, а не рецесия... Сривът на кредита и фиатната доларова система е просто въпрос на време в момента, така че срив на фиатките с 90% и инфлация на север от 20% са на хоризонта. Количествените улеснения няма да помогнат заради срив покупателната способност на кредита и те само ще влошат депресията. Никога не вземайте съвети от shoeshine boy за каквито да и било инвестиции, а днес това момче твърди: не продавайте ще съжалявате, растежът ще се върне, количествените улеснения. Разбира се shoeshine boy не разбира, че растежът в супермаркета, аптеката и бензиностанцията ще е много по-голям от този на акциите, имотите и облигациите... Shoeshine boy не е забелязал, че в момента бичия хазар на храни от първа необходимост е довел до ръст много по-голям от този на Sofix за 11 години и то само за 1 месец... Най-лошото тепърва предстои, който не е продал няма да продаде никога или ще продаде на огромна загуба...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 3
крас
преди 4 години
През 1996 - 97 година БНБ играеше същата игра , каквато в момента я играят от ФЕД.Това което тогава се случи у нас с увеличаване на паричната маса предстои да се случи и с ДОЛАРА. ЗАРАДИ ДЕРЕГУЛИРАНИЯТ СИ ПАЗАР ДОЛАРА СЕ ОКАЗА ЕДНО КОМПРОМЕТИРАНО СВЕТОВНО ПЛАТЕЖНО СРЕДСТВО , КОЕТО ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЩЕ БЪДЕ СМЕНЕНО ОТ КИТАЙСКИЯ ЮАН , към който искат или не американците трябва да влезнат в състояние на ВАЛУТЕН БОРД, подобен на този с ХОНКОНГСКИЯ ДОЛАР. САЩ вече не са световния лидер. Световния лидер е КИТАЙ с наложената в него СТРОГО РЕГУЛИРАНА финансова система, която обслужва фабриката на света. САЩ беше една прекрасна страна , но УПРАВЛЯВАЩИТЕ Я СЕГА НЕГОДНИЦИ Я СЪСИПАХА.СВАЛЯНЕТО НА ЛИХВИТЕ ПО НАСТОЯВАНЕ НА ТРЪМП ДОВЕДЕ ДО БЕЗУМИЕТО 50% ОТ ЦЕНАТА НА АКЦИИТЕ НА АМЕРИКАНСКИТЕ БОРСИ ДА Е ОБРАЗУВАНА СЪС ЗАЕМНИ СРЕДСТВА. ГОЛЯМАТА ДЕПРЕСИЯ ПРЕЗ 1929 ГОДИНА Е НИЩО ПРЕД СЛУЧВАЩОТО СЕ В МОМЕНТА С АМЕРИКАНСКАТА ФИНАНСОВА СИСТЕМА, КОЯТО ЩЕ ПОМЕТЕ ДЪРЖАВИЦИ ПОДОБНИ НА НАШАТА ДЪРЖАЩИ РЕЗЕРВИТЕ СИ В "СИГУРНИТЕ" АМЕРИКАНСКИ ДЪЛГОВИ ИНСТУМЕНТИ!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още