IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Коронавирусът не е шанс за изпускане не само за автократите

Лидери от цял свят приеха извънредни закони, които не е ясно дали някога ще отменят

08:15 | 01.04.20 г. 12
Автор - снимка
Създател
<p>
	Виктор Орбан демонстрира задоволство напоследък. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Виктор Орбан демонстрира задоволство напоследък. Снимка: Bloomberg

В Съединените щати Министерството на правосъдието поиска от Конгреса мащабни нови правомощия, включително план за премахване на законната защита за търсещите убежище и задържане на хора безсрочно без съд. След като републиканците и демократите се възпротивиха, ведомството отстъпи и представи по-скромно предложение.

Правозащитни групи казват, че правителствата могат да продължат да поемат повече власт, докато техните граждани са объркани. Те се притесняват, че хората може да не осъзнаят правата, които са отстъпили, докато не стане твърде късно да си ги възвърнат.

Някои спешни законопроекти бяха прокарани толкова бързо, че законодателите и групите за права нямаха време да ги прочетат, камо ли да обсъдят необходимостта им. Защитниците на човешките права също поставиха под въпрос скоростта, с която държавите изготвиха обемно законодателство.

Някои правителства имат набор от желани правомощия, „готови да се задействат“ в случай на извънредна ситуация или криза, заяви Аолайн, специалният докладчик на ООН. Те подготвят предварително закони и чакат „да се предостави кризисна възможност“, каза тя.

Далеч не е ясно какво ще стане с извънредните закони, когато кризата отмине. В миналото законите, приети набързо, като Патриотичният акт в САЩ, последвал атаките на 11 септември, надживяваха кризите, с които трябваше да се справят.

С течение на времето извънредните декрети проникват в правните структури и се утвърждават, посочва Дъглас Руцен, президент на Международния център за нестопанско право във Вашингтон, който следи новото законодателство и постановленията по време на пандемията.

„Наистина е лесно да се конструират извънредни правомощия“, изтъква той. „А на практика е трудно да ги демонтираме.“

Пандемията може да е благодат за правителствата с автократичен уклон.

В Унгария нов закон даде на премиера Виктор Орбан правото да заобикаля парламента и да отменя съществуващи закони. Орбан, който обяви извънредно положение през март, сега единствен може да го прекрати. Парламентът, в който две трети от местата се контролират от неговата партия, одобри законодателството в понеделник.

Според критиците новото законодателство може да позволи на правителството на Орбан още повече да ерозира демократичните институции и да преследва журналисти и членове на опозицията. Законът изменя окончателно два члена от наказателния кодекс, които допълнително ще ограничат свободата на изразяване и ще санкционират хората за нарушаване на карантинните заповеди. Той също ще преустанови всички избори и референдуми.

Според една от мерките всеки, който разпространява информация, която би могла да попречи на реакцията на правителството на епидемията, може да да получи до пет години затвор. Законодателството дава широка свобода на прокурора да определи какво се счита за изкривена или невярна информация.

Последна актуализация: 01:33 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 0
mrynmryn
преди 4 години
В САЩ има безумни закони останали от преди 100-200 години, които не са отменени, но рядко или изобщо не се прилагат, вероятно това ще стане и тук.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 0
dr.5rov
преди 4 години
Да, все по-често ще се обсъжда тази страна на кризата. Сега, освен здравната, се коментира основно икономическата страна на кризата. Въпросът в какви общества ще еволюират отделните старни в света след кризта, в това число и начина им на управление все още е далече от вниманието. А там са заложени бъдещите конфликти, с които ще живеят хората след година две. Няма съмнение, че почти във всички страни, отделните автократично настроени групи ще се опитат да задържат изключителните права, които са придобили. Световният опит показва това. Следователно, чака ни голяма борба в следващите години в много по-остри и безкомпромисни форми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още