IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европа: Залезът на една икономическа сила

За първи път в историята си в края на годината ЕС с неговите над 400 млн. жители ще бъде икономически по-незначителен от Китай

08:00 | 14.04.21 г. 39
Автор - снимка
Създател
<p>
	Пустееща витрина на магазин в Берлин. <em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Пустееща витрина на магазин в Берлин. Снимка: Bloomberg LP

Неразрешени структурни проблеми на паричния съюз

Един от най-големите проблеми в Европа, дори през десетата година след избухването на еврокризата, са нерешените структурни проблеми на паричния съюз. Сравнително конкурентен Север, слаб и свръхзадлъжнял Юг, който поради общото евро не може да компенсира своята конкурентна слабост с валутни девалвации – само политиката на нулеви лихвени проценти и масовите покупки на държавни облигации от ЕЦБ предотврати през последните години колапса на паричния съюз.

Пандемията значително увеличи разликата между Севера и Юга. Да вземем например Италия: третата по големина икономика на ЕС се срина с 8,9% през 2020 г., а държавният дълг ще нарасне до малко под 160% от икономическата продукция тази година. Почти една четвърт от дълга на еврозоната сега се пада на страната с нисък растеж. Икономическата ситуация не е много по-добра в Испания, чиято икономика се срина с 11% през 2020 г. - рекорд за ЕС.

Но докато Германия може да си позволи щедро да компенсира своята икономика, засегната от блокадите, бизнесите на Юг не могат да бъдат финансирани. Ето защо фондът за възстановяване е толкова важен.

ЕС изчерпва времето си

Но изплащането на средствата по фондовете е заплашено от забавене. Това се дължи главно на Германия, която гледа на себе си като на двигател на европейското обединение. Преди две седмици Федералният конституционен съд издаде "висящо решение": до по-нататъшно решение федералният президент няма право да подписва закона за ратификацията, който Бундестагът бе приел с огромно мнозинство. Има спор за фонда и в Полша.

Но сега ЕС изчерпва времето си - защото само ако всички членове са ратифицирали до май договора, Брюксел ще може да пусне първите облигации на пазарите през юни, както е планирано. Фондът за възстановяване повдига сложни правни въпроси, поради което е трудно да се предвиди как и най-вече кога ще се произнесе Конституционният съд във Висбаден.

Проблемите на Европа, която твърди, че се развива наравно с Китай и САЩ, са огромни. Освен това старият континент изостава и по друг параметър - що се отнася до дългосрочните решителни фактори.

САЩ се възползват от силния прираст на населението, а едва ли може да се очаква, че застаряващата Европа ще успее да намали разликата в демографския растеж чрез имиграция или по-късна възраст за пенсиониране.

Друг централен фактор: Америка постоянно отделя 3% от своята икономическа продукция за научноизследователска и развойна дейност. В Европа този дял е само 2%. В крайна сметка това е разлика от 150 милиарда евро годишно.

И още нещо: Поради Brexit европейският вътрешен пазар се сви и стана по-малко привлекателен. „За да може Европа да се възползва от своите възможности, е важно да се задълбочи вътрешният пазар“, настоява шефът на Ifo Фюст. Европа се нуждае от „привлекателни условия за инвеститорите и високопроизводителни квалифицирани работници, стимули за ефективност в системата на данъците и вноските и повече инвестиции в публичната инфраструктура“.

Фелбермайер казва, че за да забави спада, Европа трябва преди всичко да се справи с „проблема със структурния растеж“. „В много страни би трябвало да е възможно да се наемат значително повече хора, както Германия успя да направи до 2019 г.“, казва икономистът от IfW.

По материал на Handelsblatt

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:29 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 1 rate down comment 3
дядя Вова
преди 3 години
++1
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 4
zelka007
преди 3 години
дядя вова е отворен да приема и дзяо освен копейките ... :))) ... хитра лисица е ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 3
korn
преди 3 години
Нямало го предприемачеството и съзтезателния дух-ти сериозно ли. Имаш ли представа изобщо какво се произвежда в Европа. какви европейски компании има, какво изнася Европа, коя е втората най разпостранена валута в света. Като гледам графиката ЕС си е доста стабилен. Кво ще стане в бъдеще не се знае. И бъди сигурен в едно-китаеца и американеца не живеят по добре от европееца, а това е най важно за обикновенните хора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 6
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Хаха, подбутнаха троловете копейници и те подскочиха.Инвестор, айде да почнете да сравнявте ябълките с ябълки, а не с круши! Първо, в настоящия формат на ЕС живеят 4 ПЪТИ по- малко хора от Китай.Тоест, големия рев е, че сме само 4 пъти по- добре от китайците на глава ли?? Или очаквате, че ще рабоят за купа ориз винаги? На мен 4 ПЪТИ по-добра икономика на глава не ми звучи зле. Ама хич.Второ - преди Брекзит ЕС беше ПЪРВАТА икономика в света, една голяма икономика вече не е в общата калкулация или го прооуснахте това?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 3
zelka007
преди 3 години
за начало може да се поорежат социалните надбавки на голяма част от населението , да се върви по-бързо към уеднаквяване на финасовите системи и федерализация на континента . европейската икономика продължава да е значим фактов в света и то огромен за ужаст на първите два трола . просто китайската има две предимства - огромен хомогенен пазар и феодално робовладелско общество ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 5
korn
преди 3 години
Къде е твоята смешна Русия на графиката бе робе. Отивай да обслужваш руската чета джондър
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 6
dr.5rov
преди 3 години
Конатстациите са вярни, рецептите повърхностни. Де да беше толкова просто - повече "пари" и работите ще се оправят. В Европа го няма истинският състезателен дух, няма размахът, няма го предприемачеството, няма я вече и експеризата. За сметка на това обаче има много бюрокрация, която умее да плете красиви лозунги и кухи програми, подчинени на някакви измислени идеологеми, но не разбира и не може да ръководи реалните процеси в обществата ни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 9
дядя Вова
преди 3 години
Европа: Залезът на една икономическа сила ЕвроГeйските ценности и васалитета до това водят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 5
michaelis23
преди 3 години
ааа не ве ми да затварят още после ще бъдат незначителни и след Мозамбик ..... при чайниците изпотрепаха циркажийте с коронята и вече немат ядове, ама тука поне мноо ги е грижа за "човешките животи" и за тва треа седим в панделата без присъда .... е нама нищо после що Залез ми щот са прости до немай къде за тва, то кво има се каже повече ? ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още