Съюзниците в НАТО вече търсят наследник на генералния секретар Йенс Столтенберг.
Столтенберг, бивш министър-председател на Норвегия, служи на висшия пост от октомври 2014 г. Съюзниците удължиха договора му до септември 2022 г. и им остава малко повече от година да му намерят заместник.
В централата току-що започнаха официални дискусии, а наследникът на Столтенберг се очаква да бъде представен на срещата на върха на лидерите на НАТО в Мадрид в края на пролетта или началото на лятото на 2022 г., пише онлайн изданието Politico.
Спекулации се разпространяват и в Брюксел, и в други съюзнически столици. Някои официални лица, дипломати и анализатори казват, че след 72 години е крайно време алиансът да назначи първата си жена на поста. Други смятат, че предвид продължаващото напрежение с Русия представител на Източна Европа на поста ще изпрати важен сигнал към Москва.
Като се събере две и две, три имена бързо излизат в списъка на челни места: бившите президенти Колинда Грабар-Китарович от Хърватия и Далия Грибаускайте от Литва и настоящия естонски президент Керсти Калюлайд.
Грабар-Китарович, която беше първата жена президент на Хърватия от 2015 до 2020 г., има предимството, че вече е работила в централата на НАТО като помощник-генерален секретар по публичната дипломация от 2011 до 2014 г. Тя счупи стъклен таван и за този пост.
Недоброжелателите казват, че Грабар-Китарович, която е изградила политическата си кариера като дясноцентристки консерватор, се е опорочила по време на неуспешната ѝ кампания за преизбиране за президент през 2019 г. Тя обаче може да се похвали с едно от най-впечатляващите резюмета сред потенциалните бъдещи шефове на НАТО, включително като министър по европейските въпроси и външен министър. Ролята ѝ в хърватската кандидатура за ЕС и НАТО е изключително голяма. Тя също така беше посланик на страната в САЩ от 2008 до 2011 г., като й даде силни връзки във Вашингтон, които ще имат решаваща дума в решението на НАТО.
Като сътрудник в Института за политика на Американския университет Грабар-Китарович ръководеше семинар за бъдещето на НАТО, който би могъл да послужи като прослушване за висшата длъжност, в който тя подчертава как е прекарала времето си в Афганистан по време на нейния мандат като помощник-генерален секретар.
„Обичах работата си в НАТО ... и съвместния опит, и атмосфера“, коментира тя в една своя лекция, в която участва и бившият генерален секретар на НАТО Яап де Хоп Схефер, бивш нидерландски външен министър, който беше на върха алианса от 2004 до 2009.
Де Хоп Схефер беше последван на поста от бившия датски премиер Андерс Фог Расмусен, който предшестваше Столтенберг. Според вътрешни източници на НАТО трудно съюзниците ще изберат някого, който не е служил по подобен начин като държавен или правителствен глава.
Това предпочитание към бивш национален лидер доведе до скорошни спекулации за бившия британски премиер Тереза Мей като потенциален кандидат. Марк Седуил, който е бил секретар на кабинета и съветник по националната сигурност при Мей и за кратко при министър-председателя Борис Джонсън, също е обявен за потенциален кандидат от Обединеното кралство за НАТО.


ГЕРБ: Обществото очаква от Радев не да размахва пръст на опозицията, а да гарантира ред
ДБ към премиера: Г-н Радев, не разделяйте нацията
Пада възрастта на бездомните, търсещи подслон във Варна
Район "Одесос" във Варна с амбициозна задача да засади 435 дървета
Филип Буков няма да получи хонорар като водещ на концерта за Деня на Варна
Украинските удари принудиха Русия да внесе бензин от Индия
Почина Хироши Окуда, който настояваше Toyota да направи Prius и RAV4
Руското черноморско пристанище Новоросийск гори, показват данни на НАСА
Н. Вълканов: „Справедливата цена“ - риск за избора на потребителя
Трафикът по река Рейн на практика е спрян заради рекордната суша
Mazda 767B за близо 2 милиона долара пламна на „Лагуна Сека“
Вече се случва: петролен гигант смени бензиностанция със зарядни за ЕV
Mercedes-AMG готви чудовищен SUV с над 1100 конски сили
Производител на трактори постави рекорд за скорост
Skoda остави Octavia без ръчни скорости на основен пазар
Донев: До края на август ще има нов механизъм за минималната заплата
Асен Василев скочи остро на Радев: Защо ДАНС е мълчала за неонацистките мрежи?
Сделка със Сирия дава на Русия плацдарм за операциите ѝ в Африка
Как да направите първите стъпки към финансовите пазари?
Турист загина при падане от мотоделталанер в Несебър, друг е тежко ранен
преди 5 години Ако не е пеерасс трябва да е лесбийка или травестит. Задължително е. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Жени?! Що за расизъм!?А нещо за слабия пол няма ли?Няма ли някой LGBT кандидат? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Някоя от тях ако е лесбийка, я бройте за абсолютен фаворит. отговор Сигнализирай за неуместен коментар