Мерките за по-строг контрол върху износа на редица материали от Япония може да нанесе силен удар по електронната промишленост на Южна Корея. Това съобщи днес южнокорейската информационна агенция Йонхап, която се позовава на източници от отрасъла.
Според техни данни на първо място може да пострада производството на полупроводници, което е един от сегашните двигатели на националната икономика, предава БТА.
Говорител на министерството на търговията, промишлеността и енергетиката на Южна Коря заяви днес, че Сеул ще отговори решително на мярката на Токио. "Мерките за контрол върху износа по принцип са забранени от споразуменията в рамките на Световната търговска организация", предупреждава говорителят, цитиран от ТАСС.
Япония налага нови ограничения върху износа за Южна Корея, най-вече в областта на технологиите на наноматериалите, мотивирайки се с отслабналото доверие в отношенията между азиатските съседки, предава Асошиейтед прес.
Южна Корея ще бъде извадена от списъка на страните, за които няма ограничения в доставките на японски наноматериали и високотехнологични елементи. Вече всяка сделка с такива материали трябва да се разрешава поотделно, обяви японското икономическо министерство.
Мярката ще удари особено силно корпорацията Samsung и други компании с такъв профил, които зависят силно от японските доставки.
Отношенията между Токио и Сеул рязко се изостриха, след като през есента на 2018 г. Върховният съд на Република Корея излезе с решение, оспорено от Токио. Според него на четирима бивши работници на японската компания, която сега се нарича Nippon Steel & Sumitomo Metal, трябва да бъдат изплатени компенсации за това, че по времето на Втората световна война са били принудително мобилизирани и накарани да полагат тежък труд в едно от предприятията на компанията. От четиримата ищци днес е жив само един.
Японското правителство не приема подобни съдебни решения и твърди, че въпросът с компенсациите е бил решен окончателно при нормализацията на отношенията между Токио и Сеул още през 1965 г.


Младежи с кросови мотори са навлезли в резерват „Камчия“
Варна приема аматьорски турнир по плажен волейбол "Живей активно"
Няколко района във Варна са без вода днес
Арестуваха моторист заради отказ да даде проба за наркотици
Никола Цолов: Все още не съм осъзнал напълно какво постигнах
Петмесечното рали на европейските акции се сблъсква със сезонни рискове
Oгромната леглова база в Слънчев бряг и курортите донесе Евровизия на Бургас
В България се строят нови вятърни централи след 13-годишна пауза
Д. Цанев: Една агенция помага за санирането и искат да я закрият
Конференцията на Фед в Джаксън Хоул започна: Какво да очакваме
Пет коли, които не трябва да се купуват с над 200 000 км пробег
Как камерата за боядисване на автомобили допринася за по-прецизна работа?
Bugatti остава с ДВГ – механиката се оказва по-важна от ускорението
Покупка на кола от фалирала марка – лудост или добра сделка
911 Challenge е новият базов модел за писта на Porsche
С мисъл за другите: Доли Партън била готова да приема експериментални лекарства за рак
Втори ден има повишение на Дунав в българския участък
Рекорд в Киев: 13 въздушни тревоги за денонощие на фона на руски атаки
Петрова за Искандер Махмудов: Защитаваме националния интерес
Проф. Рачев за Непал: Не съм виждал и не съм чел за толкова мащабно природно явление