IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какво отражение ще имат върху Китай американските мита?

Дори Вашингтон да атакува вноса нa китайски стоки на стойност 150 милиарда долара, това би било едва 6,6 от общия износ на Китай

18:49 | 15.06.18 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Доналд Тръмп обяви днес, че САЩ ще въведат мита от 25% за китайски стоки, внасяни в страната, на стойност 50 милиарда долара. Какво отражение ще има това за Китай и кой може да се надява да излезе победител от това противопоставяне. AFP търси отговори на тези въпроси.

Какво ще е очакваното въздействие върху китайската икономика?

В доклад, публикуван в края на май, Световната банка посочи, че въздействието от санкциите на стойност 50 милиарда долара за китайските стоки, внасяни в САЩ, е "лесно управляемо" за азиатския гигант.

Според институцията тези санкции са се отразили на 11,5 от китайските продукти, които се изнасят за САЩ и на 2,2 процента от общия износ на азиатската страна за миналата година. Пряката цена за икономиката ще бъде само около 0,2 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на Китай за 2017 година.

Освен това сега Китай е по-малко зависим от външната си търговия: миналата година нетният износ е допринесъл за растежа на БВП само с 9,1 процента, въпреки че на американския пазар са пласирани 18,9 процента от общия износ.
"Въздействието би трябвало да бъде контролирано, правителството вероятно ще може да смекчи последиците чрез данъчни отстъпки и субсидии за фирмите-износителки", според анализаторите на BMI Research.

Дори Вашингтон да атакува вноса нa китайски стоки на стойност 150 милиарда долара, това би било едва 6,6 от общия износ на Китай и 1,1 процента от БВП на азиатския гигант през миналата година, допълват анализаторите.

Кой ще спечели накрая?

Когато една страна (САЩ - бел. ред.) губи милиарди долари при бизнеса си всички страни, с които има делови отношения, търговските войни са добри и лесни за печелене, написа в Туитър президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Китай изразява твърда позиция от месеци: "Никой не излиза победител от търговска война". Министърът на външните работи на Китай Ван И призова вчера Вашингтон да избегне "губещия" подход за двата партньoра.

Днес Пекин отправи апел към другите страни, които са засегнати от американските мерки, към "общи действия" срещу това "ретроградно поведение".

Някои икономисти напомнят за последствията от американския закон Смут-Хоули от 1930 година, който налага данъци на близо 20 000 вносни стоки и предизвиква ответна реакция в чужбина, влошавайки допълнително пораженията от Голямата депресия. 

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:42 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 13
studioaa
преди 5 години
Според изтъкнати инвеститори като Рей Далио и Бил Грос в Китай в момента е надут най-големия балон от спекулативен дълг, който е в рамките на около 60 трилиона $. Само активите на китайските банки са за около 25 трилиона $. Ако този балон се пукне заради Тръмп смешните 2.5 трилиона $ американски ДЦК, които Китай държи, ще изчезнат като дим за броени месеци и после следва нак-големияt фалит в историята и тогава 1000 CNY = 1$.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 11
studioaa
преди 5 години
САЩ е големият длъжник и потребител(вносител на стоки) в света. САЩ няма никакъв износ с изключние на оръжие и ИТ технологии. Докато за оръжието алтернативи има и митата са безсмислени, за високите технологии реални алтернативи няма. Китайските мита няма да постигнат абсолютно нищо и Китай няма да събере прогнозните суми, защото няма от какво да стане това... А тая наивност, че фермерите отглеждащи царевица и соя щели да постадат от китайските мита е абсолютен мит при положение, че тази продукция може да се превърне в биогорива много лесно. Китайските акции се сринаха тази седмица след решението на ФЕД и явно големия китайски краш наближава и отчаяните власти се опитват да спрат неизбежното...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 20
nikolait
преди 5 години
не, просто се лее зле прикриван антиамериканизъм от всички посоки. Това показва, че просто Америка е имала безкрайно погрешен подход досега. Дори не се изчаква да се видят резултатите от митата на Тръмп и тогава да се говори конструктвино. Напротив, говори се изнервено и назидателно, правят се коалиции, болезнени контрасписъци в стил анти-Америка, на всяка цена се изисква подчинение и послушание от Вашингтон. Сякаш Америка е длъжна за нещо на Китай или Канада?!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още