Най-доброто за българската икономика тепърва предстои от гледна точка на икономическия растеж. Това мнение изрази в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria главният икономист за България на УниКредит Кристофор Павлов.
„Икономическият растеж започна от износа, след това беше подкрепен от потребителските разходи на домакинствата. Сега имаме трети двигател на растежа, който се включва, и това са инвестициите“, коментира той.
По думите му в реално изражение те са с ръст от 3,8% по предварителни данни през миналата година.
Павлов напомни, че близо десет години продължи периодът, в който “инвестициите отчитаха или много сериозен спад в първите две години след 2008 г., или бяха почти стагнирали, но сега има първи знаци за увеличаване на инвестициите“.
Павлов посочи, че нарастват инвестициите по-скоро на частния сектор.
„Предварителните данни, с които разполагаме, за изпълнението на консолидираната фискална програма сочат за спад в номинално изражение на инвестиционните разходи на правителството от порядъка на 2-3%, което вероятно означава, че в реално изражение имаме спад от приблизително същия порядък или дори малко по-голям. Ако е вярно, а ние смятаме, че е точно така, би означавало, че частните инвестиции в икономиката са с реален ръст от около 7% през миналата година. Това е значителна промяна на фона на много ниските темпове на нарастване на инвестициите от последните няколко години“, каза финансистът.
Той обясни, че всъщност инвестициите на частния сектор имат кумулативен спад от над 40% през 2009 и 2010, а в периода 2010-2016 средно те са намалявали с 1% в реално изражение. Именно затова според него това, което се случва в икономиката, е наистина важно.
„Вярно е, че в други страни от Централна и Източна Европа възстановяването на инвестициите започна по-рано и протича по-бързо. Причините за това са следните – например в Унгария има близо 20% реален ръст на инвестициите през миналата година, което в най-голяма степен се дължи на активизиране на правителството в усвояването на европейски средства“, даде пример Павлов.
Той добави, че за България миналата година е била слаба за европейските средства и за строителството на публична инфраструктура като цяло, а разходите за публична инфраструктура на правителството са достигнали най-ниската си точка от пет години.
„Това обаче очакваме, че ще се промени през следващата година. Защото ако правителството не започне да набира скорост на този фронт и да стартира колкото се може повече проекти, и да подобри усвояването на средства от ЕС, има опасност да се повтори сценарият от миналия програмен период, когато голяма част от инвестициите бяха направени през последните няколко години и съответно рискът от загуба на европейски средства беше много голям. През миналия период ние успяхме да усвоим 95% от средствата, които бяха предназначени за България, така че ако не започне силно активизиране на този фронт, още през тази година, рискът от неусвояване на европейски средства е значителен“, предупреди банкерът.
Той напомни, че по тази причина в прогнозите на Международния валутен фонд е заложен реален ръст на инвестициите на публичния сектор от над 15% през тази година.
„Ние сме с малко по-скромна прогноза на този фронт. Но така или иначе активизирането на усвояването на средства от ЕС и строителството на публична инфраструктура ще бъде един от важните канали, през които очакваме инвестициите през 2018 да нараснат“, коментира Кристофор Павлов.


Василев: Оглушително мълчание от върховния главнокомандващ на България след новината за "Безмер"
Атанас Атанасов: Президентът да свика КСНС заради рисковете за националната сигурност
Завърши XI международен шахматен фестивал за купата на Община Варна
Руски самолет с хуманитарна мисия премина през България към Сърбия
Технологичният подем в Китай превръща Star 50 във водещ борсов индекс
Протоколите от Фед показаха, че може да има нужда от повишение
Основателят на China Evergrande получи доживотен затвор за финансови измами
Българските олимпийци по природни науки изграждат бъдещия глобален елит
Бизнесът има интерес децата да имат защита срещу дизайна на социалните мрежи
Porsche 911 остава безспорният крал на спортните автомобили
Какви коли карат звездите от "Одисея"
Genesis предизвиква премиум сегмента с най-големия електромобил в Европа
Toyota решава основен проблем на автоматичните скорости
Най-скъпият регистрационен номер украси брутален Tesla Cybertruck
Омбудсманът иска гарантирането на безплатен градски транспорт за децата до 14 години
Мирчев се подигра на руския самолет: Старата руска хибридка
Украинец, заподозрян за взрива на "Северен поток", e арестуван докато снима филм... за "Северен поток"
Анализатори за 100-те дни на Радев: На хартия партия има, но на практика я няма
Василев нападна Йотова за "Безмер": Пълна тишина
преди 8 години Едва ли Баце ще изкара още 2 години. До края на тая максимум. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години При над 70% сива икономика, какво добро предстои ве, маа ви да *** проста гербаджийска. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ако, ще, трябва....надали отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Елементарно е - Боце запази парите за пред изборите . Сега две години ще има реки от мед и масло и шпалир от лентички за рязане отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години КОЙ ти плю в устата, бе кристофорчо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар