България е на седмо място в Европейския съюз по годишен ръст на строителната продукция през февруари с повишение от 9,2%, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат.
На месечна основа произведената продукция в сектор „Строителство“ у нас е нараснала с 1,5%.
Сред страните членки, за които са налични данни, най-голямо повишение на строителната продукция на годишна основа е отбелязано в Унгария (+48,1%), Словения (+40,3%) и Полша (+15,1%). Спад е регистриран в Испания (-4,7%) и Франция (-0,5%).
Спрямо януари най-силен ръст на строителната продукция е регистриран в Словения (+11,9%), Румъния (+9,8%) и Полша (+7,0%). Спад е отчетен в Испания (-0,9%), Чехия (-0,5%) и Финландия (-0,3%).
През февруари строителната продукция в еврозоната е нараснала с 3% спрямо януари, а в ЕС като цяло е отбелязан месечен ръст от 2,3%, сочат сезонно изгладените данни на Евростат.
Ръстът се дължи предимно на увеличението на гражданското и инженерното строителство съответно с 6,4% и 5,7%, докато при сградното строителство повишението е съответно с 2,1% и 1,5%.
На годишна основа произведената строителна продукция в еврозоната е нараснала с 5,2%, както и с 4,9% в ЕС като цяло.
Ръстът на строителната продукция както в еврозоната, така и в ЕС отново се определя най-вече от положителния темп при гражданското и инженерното строителство (увеличение със съответно 11,9% и 12,8%), докато при сградното строителство е регистрирано повишение от съответно 3,3% и 3,2%.


Тръмп призова иранците да сключат споразумение или да се предадат
Зеленски уволни посланичката на Украйна в САЩ
Огромно куче нападна и нахапа жестоко 6-годишно дете
Шефът на Формула 2 посочи Никола Цолов за фаворит за титлата
Шофьорът на камиона, който падна от мост, почина
Ново поколение ракети променя бойните полета по света
Бумът на пътуванията след пандемията най-накрая отслабва
Сривът в продажбите на Cybertruck напомня за най-големия провал на Ford
Горещините пресушават ключови артерии за транспорта и енергетиката в Европа
Редкоземните елементи губят ролята си на китайско геополитическо оръжие
Легендарeн двигател оживява на 18000 части
BYD атакува Европа със седемместен SUV
Как да запазим пластмасите в автомобила в перфектно състояние
На колко литра бензин се равняват 15 кВт/ч при електромобил?
VW направи брутален "Mega Golf" с двигател от Audi RS 3
Как да преоткрием себе си за повече щастие
Кортни Кокс вече е с актьор?
Руският конкурент на Starlink вече осигурява стабилно покритие над Украйна
Нов Коминтерн: Как Кремъл примамва западни "социалисти“ в руската армия
Рая Пеева се показа с наедрялото коремче
преди 7 години Ръст в това, ръст в онова, а не можем да се отлепим от дъното. Егати статистиките и чудото ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар