Инвестиционната компания „Инфинити Капитал“ ще се опита да набере 3 милиона евро на пазара BEAM чрез първично публично предлагане (IPO) следващия месец за развитието на своя проект „Аристократ хилс“. Един от постоянните проблеми в сектора в момента е ежедневната промяна в цените на строителните материали. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Георги Димитров, изпълнителен директор на "Инфинити Капитал".
„Стартирали сме процедурата и ни се иска IPO-то да е на първи юли. Ще търсим максимума от 3 милиона евро", съобщи той.
Димитров потвърди, че компанията има амбиция да е пионер в суперлуксозното строителство.
“Инфинити капитал“ е инвестиционна компания с имотен профил, но не възнамерява да се ограничава само с това, заяви Димитров. - Може да инвестираме и във ВЕИ и други сфери, които носят печалба.“
Изпълнителният директор на "Инфинити Капитал" не се ангажира какъв би бил евентуалния брой акционери, които ще могат да се включат в IPO-то.
„В България законите са такива, че не може да се промени това нещо. Инвестиционният посредник е излязъл със съобщение, че неговата поръчка е кошница с поръчки на над 100 клиенти - „Елана“ са били най-бързи и точни“, коментира Димитров последното IPO на борсата – това на СИН КАРС Индъстри.
Като цел изпълнителният директор на "Инфинити Капитал" постави поне 20% брутна възвръщаемост на фонда. „Това не е гарантирано. Ще се постараем бизнес планът да бъде представен в близките дни“, каза той.
Димитров потвърди, че компанията е подготвена за колебанията на цените в строителния сектор.
„Поскъпването на строителните материали е голям проблем не само в България. В САЩ строителните фирми често отказват да строят или не обещават твърда цена. Всеки ден имаме повишаване на цената, но ние сме предвидили тези поскъпвания и сме го заложили в цената. Нямаме право да си променим цените, когато подпишем с някой клиент. Подписваме твърди договори с нашите доставчици и изпълнители“, посочи той.
Георги Димитров прогнозира, че в следващите две-три години няма да има съществени промени на имотния пазар.
„Цените ще вървят нагоре и ще има недостиг на качествени имоти. Има отдръпване на продавачи от пазара на имоти, които изчакват по-високи цени в опит да се защитят от инфлацията, посочи той.
Запитан за евентуалните ефекти от повишаването на лихвените проценти по жилищните кредити, Димитров смята, че това „няма да е съществено увеличение и не се знае дали ще е нещо трайно. Нашето мнение е, че пазарът ще остане изключително стабилен. Няма предлагане – клиентите се борят за качествени имоти“, заяви изпълнителният директор на "Инфинити Капитал".
Първият проект, за който компанията ще използва набрания капитал, е изцяло имотен – комплекс от луксозни жилища, наречен „Аристократ хилс“, в района Божурище-Гурмазово. Компанията вече има един изпълнен проект в региона – „Гурмазово хаус“ – и прави проучвания за следващи проекти.
„Нямаме притеснения да водим в сферата на луксозните имоти в този регион, заяви Димитров. - Бързо развиващата се инфраструктура, добри връзки със София и екология ще са плюсове при реализирането на проекта. Икономическата зона в Божурище е притегателен икономически фактор, който ще улесни както намирането на работна ръка, така и на клиенти.“
Димитров потвърди, че има миграция на високоплатени млади хора към периферията на града в Европа през последните 20-30 години, като този процес вече се наблюдава и в София.
Ще бъдат ли готови пътищата до комплекса „Аристократ хилс“? Кои ще са обитателите на луксозните жилища? Колко струва земята под комплекса? Каква е цената на квадратния метър в луксозния комплекс? Какво е строителството и маржът на печалбата?
Разговорът не е препоръка за взимане на инвестиционно решение.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да видите тук.


Бивши началници на ДАНС разкриват дейността на КУБ и Невзоров пред депутатите
Хороскоп за 10 юли 2026
Виц на деня - 9 юли
Мачовете по ТВ днес (9 юли)
Един човек загина, 144 пожара са потушени през изминалото денонощие
Иран иска такси за Ормузкия проток: Как работят другите водни пътища
Идеята на Алтман да подари на САЩ 5% дял от OpenAI е троянски кон
Гимбъл: В САЩ сме много добри в асимилацията на мигранти
Гимбъл очаква имиграцията да се върне на основното ниво до 2029
Сипихималани от Temasek за геополитическия риск
Ще продължи ли Джеймс Бонд да кара Astin Martin?
Stellantis възражда легендарна марка, за да не я загуби
Бутоните се завръщат: Китай променя правилата, а Audi - интериора
Rolls-Royce показа седан за тези, които не търсят само скъпа кола
Производителите откриха тайно оръжие за улавяне на сетивата
Над 450 камери на Околовръстното в София все още снимат само за тестове
Отбелязваме 176 години от рождението на Иван Вазов
23-годишно проучване: бездимните алтернативи изместиха цигарите в Швеция
Почина поетесата Надежда Захариева