Бурно жилищно строителство очаква Пловдив през следващите години, поне ако се съди по издадените разрешения за строеж в края на 2020 г. Броят на разрешените за строителство жилища в града през четвъртото тримесечие на 2020 г. е най-големият от началото на воденето на статистика от Националния статистически институт (НСИ) през 2005 г., а общата им разгъната застроена площ (РЗП) е на най-високото ниво от последното тримесечие на 2008 г., сочи справка в историческите данни на националната статистика.
Това се е случило на фона на осезаемо увеличение на издадените разрешения за строеж през четвъртото тримесечие и в София и страната като цяло. В същото време по морето темпът на разрешеното жилищно строителство се забавя.
Между октомври и декември в Пловдив е било разрешено строителството на 3624 жилища, като по този показател градът изпревари и София (3413). Общата им площ е 354 462 кв. м и е най-голямата от четвъртото тримесечие на 2008 г., когато е било разрешено строителството на жилища с обща площ от малко над 370 хил. кв. м.
Огромният ръст през четвъртото тримесечие на 2020 г. е бил повече от достатъчен, за да компенсира спадовете на годишна база през първото и второто тримесечие (през третото тримесечие в Града под тепетата също са издадени разрешения за строеж за повече жилища и с по-голяма обща площ в сравнение със същия период на предходната година).
През 2020 г. в Пловдив са били издадени разрешения за строеж на общо 7047 жилища с общо РЗП от около 740 хил. кв. м. Жилищата са се увеличили с 56,8% (4495 през 2019 г.), а общата им площ е нараснала с 32,8% на годишна база. Така Пловдив е единственият голям град у нас, който регистрира ръст на издадените разрешения за строеж през пандемичната 2020 г.
В останалите големи градове и в цялата страна издадените разрешения за строеж намаляват. В София през 2020 г. са издадени разрешения за строителството на общо 9900 жилища с общо РЗП от около 1,3 млн. кв. м. Спрямо 2019 г. броят на жилищата намалява с 23,3%, а площта им е с 13,3% по-малка като общ обем.
Във Варна миналата година е било разрешено строителството на 4367 жилища с РЗП от 472 хил. кв. м, като спадовете са съответно с 26,7% и 19,9% спрямо 2019 г. В Бургас разрешение за строеж са получили 2218 жилища с РЗП от 215 хил. кв. м, като те намаляват на годишна база със съответно 1,8% и 16,7%.
В цялата страна са издадени разрешения за строеж на 29 438 жилища с общо РЗП от около 3,7 млн. кв. м спрямо 32 783 през 2019 г. и РЗП от около 4,1 млн. кв. м. Само през четвъртото тримесечие на миналата година обаче разрешение за строеж за получили 9779 жилища с РЗП от 1 142 665 кв. м, като площта им е на най-високото си ниво от последното тримесечие на 2018 г.
В София площта на разрешените за строителство жилища през четвъртото тримесечие е 421 743 кв. м и е най-голямата от третото тримесечие на 2019 г. На обратния полюс е Варна, където площта на издадените разрешения за строеж през четвъртото тримесечие достига 3,5-годишно дъно. В Бургас общото РЗП на получилите разрешение за строеж жилища достига малко над 60 хил. кв. м, като намалява спрямо третото тримесечие, което е било най-силно в града от гледна точка на разрешено жилищно строителство през 2020 г. след дъното между април и юни от едва 37 400 кв. м.


НАП: Средната цена на бензина у нас достигна най-високо ниво от началото на конфликта в Близкия изток
Механици: съпротивлението на въздуха вдига разхода гориво при високите скорости
Два пъти повече ухапани от кърлежи във Варна за седмица
България харчи 8% от БВП за здравеопазване, но остава последна по продължителност на живота
Варна даде старт на 39-ото Европейско първенство по карате киокушин
Испания рискува затворени барове и срив в услугите, ако ограничи мигрантите
Русия притиска студенти да попълват редиците на операторите на дронове
Замърсяването от въглища намалява глобалното производство на слънчева енергия
Защо европейският пазар губи натрупаната си инерция от началото на 2026 г.
Рядък щам на ебола без одобрена ваксина отне десетки животи в Конго
Британци атакуват рекорда за най-бърз автомобил
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Защо класическите Citroen-и нямат стандартен педал за спирачка
Моди: Настоящото десетилетие се превръща в ера на бедствия
Вучич: Сърбия не унищожи Съюзна република Югославия, това беше заговор срещу страната
Лавров: Западът и ООН мълчат за езиковия геноцид в Украйна
Откриха тяло край хижа "Рудничар"
Ердоган: На срещата на върха на НАТО в Анкара се очакват важни решения за бъдещето на Алианса