Строителната продукция в България отбелязва ръст от 24,2% на годишна основа през януари благодарение най-вече на увеличаването на сградното строителство, сочат данни на Националния статистически институт (НСИ).
Това е и най-силният ръст на показателя през януари след кризата от 2008 г. насам.
Индексът на строителната продукция обаче остава с 43% под пиковото равнище, достигнато през юли 2008 г., показват изчисления на Investor.bg на база историческите данни на националната статистика.
През януари сградното строителство нараства с 31,6% на годишна основа. Това може да се обясни с въвеждането в експлоатация на редица проекти, започнали в предходните години. Припомняме, че през 2014 г. имаше пиков ръст на издадените разрешителни за строеж от 29% за годината, който се забави през 2015 и 2016 г. През 2017 г. обаче увеличението отново рязко се ускорява до 23,4%.
През януари спрямо декември продукцията от гражданското строителство се увеличава с 5,3%, сочат още данните на НСИ.
При гражданското и инженерно строителство, в което влиза и строителството на инфраструктура - най-зависимият от европейски средства сегмент от сектора, растежът също става по-динамичен и достига 15,5% на годишна база вероятно заради някои вече стартирали проекти, макар и малки.
За месеца продукцията от гражданското и инженерно строителство отчита ръст от 4,8%.


Военен хеликоптер се включи в спасителна акция на туристка под Мальовица
Седмичен хороскоп 24 август - 30 август 2026
253 доброволци са дарили кръв във Варна за седмица
Ветераните на Спартак спечелиха турнира в памет на Живко Господинов и Стефан Найденов
Откриха останки от дрон и на плажа край варненския квартал "Галата"
Apple трябва да се вслуша в урока от "очилата за перверзници" на Meta
Коя е всеотдайната сътрудничка на Тръмп, предизвикала остър спор във Вашингтон
Опитът на Бесент да укроти дълговите пазари съживи търговията с обезценка
Китай обмисля потенциална домакинство на срещата на върха на ООН за климата
Кои са ключовите фигури в Иран на фона на войната със САЩ и Израел
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Това е двигателят, който всички тунинг компании обожават
Електрическият камион на Tesla идва в Европа
Око-Флекс поведе Левски към разгром с 6:0 срещу Спартак Варна
В кадър: Пожар избухна между "Младост" и "Малинова долина"
Ще плащат, за да останат: Източният фланг на НАТО се бори за американските войски
Йотова към българите в Северна Македония: Няма да се отречем от вас