Американският президент Джо Байдън предложи във вторник на руския си колега Владимир Путин да бъде организирана среща на върха между тях двамата "в трета страна през следващите месеци". Желанието на Вашингон е да се "изгради стабилна и предвидима връзка с Русия", обяви Белият дом, цитиран от Франс прес.
В телефонен разговор президентът на САЩ е изразил по-специално "безпокойството си във връзка със струпването на руски войски в окупирания Крим и на украинската граница". Байдън е призовал "Русия да намали напрежението", се посочва още в съобщението, цитирано от БТА.
В телефонния разговор президентът на САЩ е изразил непоколебимия ангажимент към суверенитета и териториалната цялост на Украйна, съобщи още Белият дом.
От Кремъл подчертаха, че разговорът е бил по инициатива на американската страна.
В съобщението за телефонния разговор се посочва още, че Байдън е дал да се разбере, че САЩ ще действат "твърдо", за да защитят националните си интереси в отговор на такива действия на Русия, като кибератаки и намеса в избори, предаде Ройтерс.
След съобщението за възможната среща рублата поскъпна с най-много от три месеца насам спрямо долара, като инвеститорите се надяват, че евентуален разговор между Москва и Вашингтон ще потуши напрежението.
Руската валута се разменя при цена от 76,21 рубли за долар, което е поскъпване с близо 1,4%.
В разговора си двамата лидери също така са обсъдили и "редица регионални и международни въпроси, включително намерението на САЩ и Русия да преследват диалог за стратегическа стабилност по редица въпроси за контрол на въоръжението и новопоявили се въпроси на сигурността“, заявиха още от Белия дом, цитирани от Bloomberg.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
преди 5 години Щатните *** пак вият на умряло...кеф. Байдън искал да ходи на червеното килимче ....само да не забрави къде е тръгнал. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години По-скоро ще лъска калния руски диpник с език. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Мълчи и отивай да лъскаш руския ботуш робе. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Това, кое Путин рече *** не може разбра. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години А Путин е извади пиштолот и е го разнесе. И то е рече - не, не си добро, не си ОК, коските е ви скапат тука! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Старецот е падне од нависокиот чекор на авионската скала. И додека се тркала неколку пати, то е стане и е викне: I am OK, I am OK! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Байдан нарече Путин убиец в интервю излъчено по целия свят. Руския президент дори не излезе като мъж да отвърне на американеца. Жалка работа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години путин ке падне! А вече е и уведомен за непоколебимият ангажимент на САЩ към суверинитета и териториалната цялост на Украйна. Падайки путин ще има върху какво да размишлява. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години То диалога му с щатските "журналисти" си е разказ по картинки,така че си 100% прав. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години дотогава ше упеят ли да чипират спящия джо ... инак не виждам как ше стане диалог . отговор Сигнализирай за неуместен коментар