Държавата е предвидила около 1 млн. лева за изкупуване на частни гори. За това информира по БНР Елена Величкова, експерт в Министерството на земеделието, храните и горите.
По думите ѝ целта е да се подобри организацията по управление, стопанисване и опазване на маломерните частни горски имоти.
“В сделките могат да участват само физически лица, а желаещите да предложат за продажба поземлени имоти в горските територии могат да подадат своите документи от днес до 15 януари 2020 година в съответното държавно горско стопанство, в държавното ловно стопанство или в самото държавно предприятие”, поясни експертът и напомни, че за първи път такава процедура беше открита през 2016 година. От тогава досега са подадени близо 2000 заявления.
„До сделка достигнаха около 1200 имота. Бяха закупени около хиляда декара частни гори. Около 600 хил.лева бяха отделени за това закупуване. Пазарът на гори не е толкова развит и след като има сделки, това е нормална цена. Собствениците сами предлагат цената, на която да бъде закупен имотът им. Има голям интерес от страна на хората“, посочи Величкова и допълни, че при определянето на цената от значение е самата гора, а не толкова нейното местонахождение, тъй като държавата няма инвеститорски интерес към тези имоти.
Най-голяма тежест ще имат имотите, които граничат с държавни гори, които имат защитни или специални функции и които са с площ между един и десет декара. При една процедура собственикът може да продаде не повече от 50 дка.
"Не се допускат имоти, които са били предмет на договор за замяна между държавата и физически лица, и земеделски територии, придобили характеристика на гора", обясни Елена Величкова.


Разсеяна шофьорка е виновна за огромното задръстване по пътя за курортите вчера
За Празника: Варненци протестират срещу колите в Морската градина
Умуват как да подобрят инвестиционната среда във Варненско
Коцев: Има дезинформация за заповедите за "Баба Алино"
Коцев слага още камери по кофите за боклук във Варна
Т. Джамов: Все повече хора у нас имат интерес към бойните спортове
Колко пари спечели Божидар Саръбоюков от бронза на Европейското
Парфюм без пол: Разделението на „мъжки“ и „дамски“ си отива
Авточасти или опаковки: Biomyc стартира производството от гъбен мицел в България
Пазарите са на рекордни нива, докато са в неведение за Иран и политиката на Фед
Cadillac зарадва клиент със седан за 500 000 долара
Роботите в заводите не могат да заменят напълно хората
Продавате употребяван автомобил? Новите регулации на ЕС вече са в сила
BYD готви суперкола за рекорд на „Нюрбургринг“
Porsche се отказва от основния си електрически модел
Вече и официално: Каталин Иту подписа с ЦСКА
Откриха нови метростанции по третата линия на метрото (СНИМКИ)
Electrocharge откри нова бърза зарядна станция на ключова локация по пътя към Гърция
Футболните емоции от Испания продължават в ефира на MAX Sport през следващите 5 сезона
Проливни дъждове в Япония, канселирани полети, евакуирани и загинали (СНИМКИ/ВИДЕО)