IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Икономиката расте с 3,7% през третото тримесечие

Спрямо предходното тримесечие ръстът на БВП е с 0,8% според сезонно изгладените данни на НСИ

13:06 | 05.12.19 г. 4
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

През третото тримесечие брутният вътрешен продукт (БВП) нараства с 3,7% на годишна база, като достига до 31,764 млрд. лв. по текущи цени, показват сезонно изгладените данни на Националния статистически институт. Това е увеличение с 0,2 процентни пункта в сравнение с оценките на статистиката, направени в началото на септември.

Преизчислен в евро, БВП е съответно 16,241 млрд., като на човек от населението се падат 2323 евро, сочат данните на националната статистика.

Спрямо предходното тримесечие ръстът на БВП е с 0,8% според сезонно изгладените данни. Брутната добавена стойност в икономиката нараства с 0,6 на сто.

През второто тримесечие брутният вътрешен продукт нарасна с 3,5% на годишна база.

Принос за положителния икономически растеж през третото тримесечие имат индивидуалното крайно потребление - с ръст от 5,1%, колективното потребление - с ръст от 5,0%, и бруто образуването в основен капитал - с ръст от 1,8%. Износът на стоки и услуги нараства с 1,3%, а вносът на стоки и услуги - с 1,2%.

Крайното потребление нараства с 0,9%, а бруто образуването в основен капитал - с 0,4% спрямо предходното тримесечие, сочат още предварителни данни за третото тримесечие на годината. Износът на стоки и услуги увеличава равнището си спрямо предходното тримесечие според сезонно изгладените данни с 4,3%, а вносът на стоки и услуги - с 3,9%.

Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност през третото тримесечие на 2019 г. възлиза на 27,395 млрд. лв. по текущи цени.

На годишна база през третото тримесечие брутната добавена стойност се увеличава с 3,5%, като се определя основно от регистрираното нарастване при: Финансови и застрахователни дейности – 6,4%, Професионални дейности и научни изследвания; административни и спомагателни дейности - 5.0%, Строителство – 4,7%, Операции с недвижими имоти – 4,2%.

Относителният дял на аграрния сектор в добавената стойност на икономиката намалява равнището си за една година с 0,6 процентни пункта. Индустриалният сектор увеличава относителния си дял - с 0,9 процентни пункта до 27,0%. Относителният дял на добавената стойност, реализирана от дейностите в сферата на услугите, намалява до ниво от 66.9% при 67,2% през съответния период на предходната година.

За крайно потребление през третото тримесечие се изразходват 68,4% от произведения БВП. Инвестициите (бруто образуване в основен капитал) формират 16,5% от произведения БВП. Външнотърговското салдо от стоки и услуги е положително.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:13 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 4
Вся власть Советам!
преди 4 години
Като махнем парите от ЕС и ще стане около 1%, защото България е с най-голям дял на субсидиите към БВП от всички държави.Но с валутен борд, невъзможност да се води активна монетарна политика и корупционни нагласи във всички слоеве на обществото повече не може да се очаква.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 2
fon
преди 4 години
То не може хем троянски кон на Русия, хем висок растеж.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 1
Бидонойл
преди 4 години
Социалистите си лаят, икономиката си върви.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 12
serafima
преди 4 години
През 2018 г. , както и през 2019 г. и преди тях (от 2010 г. насам) България е сред държавите с най-нисък икономически растеж от новите страни членки в ЕС. Постигнатият растеж от 3.1% - при 5.1% за Полша, 4.9% за Унгария, 4.8% за Латвия, 4.5% за Словения, 4.1% за Румъния и Словакия и т.н. - през 2018 г. не може да окаже забележимо въздействие върху намаляването на бедността и икономическите и социални неравенства и да изпълни ролята на приобщаващ за т.нар. догонващо развитие. Дори напротив, с темповете след кризата България все повече се утвърждава като най-слабо развитата икономика в ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 0
Бидонойл
преди 4 години
Някои смятаха, че ще започне да се свива. Но май ще трябва да го отложим за догодина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още