През юли годишната инфлация в България достигна петгодишен връх, достигайки 3,5%, става ясно от данни на Националния статистически институт (НСИ), публикувани днес.
Това е най-сериозното поскъпване на цените на стоките и услугите от февруари 2013 г., когато нивото на инфлацията беше 3,6%, посочват от TradingEconomics.
nsi
Данните на НСИ са ясен знак за ускоряване на потребителската инфлация стабилно над нивото от 3% за втори пореден месец.
Важна подробност е също така, че именно ниската инфлация е един от критериите за сближаване (т.нар. критерии от Маастрихт) и нейното равнище и движение в момента се гледа „под лупа“ от Брюксел заради кандидатурата ни за прием във валутно-курсовия механизъм ERM II. По-конкретно България трябва да поддържа ниска инфлация, която не надхвърля с повече от 1,5 процентни пункта средногодишната инфлация (HICP) в трите страни от ЕС с най-ниска положителна инфлация. За момента отговаряме на това условие, но ако поскъпването продължава с тези темпове, е съвсем реално да получим червена точка от страна на ЕК.
През юни годишната инфлация е била 3,2%. За месец (през юли спрямо юни) индексът на потребителските цени е нараснал 0,7%, показват още данните на НСИ.
Инфлацията от началото на годината до края на седмия месец е 1,7%. Средногодишната инфлация за периода август 2017 - юли 2018 г. спрямо периода август 2016 - юли 2017 г. е 2,4%.
През юли 2018 г. спрямо предходния месец най-сериозно са се увеличи цените в сферите развлечения и култура – с 5,6% и ресторанти и хотели – 2,3%.
Цените на облеклото и обувките пък спадат с 2,8% на месечна база.
nsi2
Цените на продуктите в малката потребителска кошница са се повишили с 0,3% за месец и с почти процент от декември до юли.
През юли 2018 г. в групите на нехранителните стоки и услугите е регистрирано увеличение на цените на цигарите - с 0,6%, електроенергия - с 2%, централно газоснабдяване - с 6,2%, газообразни и течни горива за битови нужди - съответно с 0,5 и 0,1%, топлинна енергия за подгряване на вода - със 7,6%, мебели - с 1,2%, климатични инсталации - с 1%.
Според НСИ автомобилен бензин А98Н е поскъпнал с 0,1%, газ пропан-бутан – с 1,5%, метан за - с 1,6%. Цените на международните полети са с 13,2% нагоре, а пакетни услуги за почивка и туристически пътувания - с 13,3%.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе


преди 7 години За съжаление лошите факти са по-лоши от показаното. И най-доброто возило, когато не се управлява правилно катастрофира, това сме ние в България! Пълна катастрофа, предизвикана от некадърни , алчни себични дефектни, отмъстителни , себелюбиви и крадливи , прости управляващи! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Когато децата ти намаляват с по 10% на година, мисля знаеш какво следва ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години звучи, ама иде реч за друго. и то не е нито ляво, нито дясно, а е алчно (и дебело). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Е да, може да се посочи като причина, производителността на труда, квалификацията на работниците, че заплащането отразява обективно всички фактори... и разни други макро фактори, но звучи твърде "дясно". Не че имам против, но масово аудиторията сякаш не припознава дясната идея, невидимата ръка, повече пазар... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години значи проблема не е в заплатите. заплтатите са резултат, не причина. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ей няма угодия тоя народ братче. Всичко реве че са му ниски доходите(лекари,научни работници, учители, социални работници, надзиратели). После като вдигнат доходите на някоя група с 15-20 % или увеличат някое социално плащане, започва да се плаче "тия ***, увеличиха доходите на...и генерираха инфлация". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ко викаш - да съкратим учителите с 13 % а да не им вдигаме заплатите ? Умно ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години И като вдигнеш заплатите им на куп, с по 15% на година какво ще постигнеш ? Ще им вдигнеш нивото ? А не може ли просто да намалиш администрацията с 13% и тогава да вдигнеш заплатите с 15% ? (не са случайни 13-те). И кой, и как реши, че с 15%, че и две години последователно ? Ето така се вдига инфлацията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Същият този бай Х за който пишеш е изправен пред истински ДЕМОГРАВСКИ СРИВ , който се опитва да спре с по високи заплати и НЕРЕАЛНИ ДОХОДИ на младите хора работещи в обществения сектор.Безумното печатане на пари и увеличаване на паричната маса води до ИНФЛАЦИЯ чиито темпове се ускоряват не с месеци , а с дни. Предполагам си обърнал внимание на НОВИЧКИТЕ КУПЮРИ С ПОСЛЕДОВАТЕЛНИ НОМЕРА които банкоматите бълват.Не коментирам и НЕРЕАЛНИЯТ РЪСТ НА УВЕЛИЧАВАНЕ НА ДЕПОЗИТИТЕ гонещ 10% на годишна база, който е отчетен при липсваща икономика и увеличение на БВП.Преживяхме ТРИТЕ ЗАЧАТИЯ на бай Х и ДВАТА МУ АБОРТА. ТРЕТОТО МУ БРАКТИСВАНЕ ЩЕ Е АПОКАЛИПТИЧНО но не за него , а за онова което е останало от държавата.На бай Х му пука, че му дреме какво ще се случи след него. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ако администрацията не се движи до нивата на заплащане на бизнеса съвсем ще остане без кадри - то смятам е видно навсякъде нивото на администрацията отговор Сигнализирай за неуместен коментар