Реформата на Дъблинския регламент и въвеждането на квотна система за разпределяне на бежанци при кризисни ситуации беше разгледана вчера на неформалния Съвет по правосъдие и вътрешни работи – събитие от програмата на европредседателството.
Най-конфликтният въпрос - коя държава каква квота мигранти ще трябва да приема, се отлага за обсъждане през юни, стана ясно след срещата, на която София е домакин в продължение на два дни.
Българското предложение е всичко да се разглежда точка по точка, но горещият въпрос за разпределението на квотите беше отложен юни.
Категорично против квотното разпределение на мигранти са страните от Вишеградската четворка – Чехия, Унгария, Словакия и Полша.
Коментарите на министрите и еврокомисаря по миграцията бяха предпазливи. „Оптимист съм за реформирането на миграционната система“, каза еврокомисарят по миграцията, вътрешните работи и гражданството Димитрис Аврамопулос, цитиран от bTV.
„Квотите не са добро нещо, но има и други решения. Квотната система не проработи и има алтернативи“, коментира министърът на вътрешните работи на Словакия Роберт Калиняк.
След заседанието стана ясно, че България предлага като основни теми реформата на Дъблинския план и сигурността по границите. Квотите за прием на бежанци обаче не са обсъждани.
„Чух добри думи от държави, които можем да кажем, че досега не са били съвсем съгласни, даже са били по-крайни, засега чуваме съгласие и от тях“, каза българският вътрешен министър Валентин Радев.
От Върховния комисариат за бежанците към ООН призоваха Европа да реформира системата си за убежище и да осигури на мигрантите законни пътища, за да не попадат в ръцете на трафикантите.
„Много важно е да се има предвид, че значителна част от бежанците, от хората, разселени в резултат на конфликти, не идват в Европа – тези хора остават в регионите на произход“, коментира Фолкер Тюрк от Комисариата.
От ключово значение е страните, които поемат най-голямата тежест с бежанците, да получават подкрепа, заявяват още от Комисариата.
Днес е вторият ден от неформалната среща на министрите на правосъдието от Европейския съюз (ЕС) в София. Неформалният съвет продължава с работни сесии по правосъдие. Първата е за обща европейска прокуратура, която трябва да разследва злоупотребите с евросредства. Амбицията е тя да започне работа през 2020 г., със седалище в Люксембург. В нея участват 20 държави членки, включително България.
Целта на създаването на обща европейска прокуратура е по-ефективно наказателно преследване на престъпления, засягащи финансовите интереси на ЕС. Втората сесия е посветена на регламента, свързан с признаването и изпълнението в различните страни членки на решения по брачни въпроси, родителски права и международното отвличане на деца.


„Гардиън“: Румен Радев се оглежда за мястото на Виктор Орбан в ЕС
Войната в Украйна блокира почти изцяло износа на зърно през Черно море
България сред лидерите в ЕС по ръст на строителството през юни
Учениците губят способността си да мислят заради прекомерната употреба на ИИ
ЕФЕ: Новият враг на Европа: сушата ще става все по-честo срещано явление през следващите години
Светът води грешния дебат относно AI безопасността
Трейдъри хеджират риска Фед да снижи лихвите през 2027 г.
Тръмп използва Ким Чен Ун, за да притисне Южна Корея
Meta тихомълком се превърна в един от най-големите AI клиенти на Microsoft
Защо AI не е най-голямата инфлационна тревога на BoE, част 1
Превишението на скоростта е новото нормално: 79% от американците го правят
OSCA: забравеният символ на автомобилното изкуство
Защо задната скорост може да вие като развалена прахосмукачка
7 култови спортни коли, които си отидоха без наследник
Как изглежда Toyota Prius, която минава по 20 000 км на месец
Днес слънчево и тихо, а следобед изключително горещо
Защо войници, родени в Украйна, са се сражавали на страната на Русия?
Забраниха на комунистическата партия в Русия да използва Ленин на изборите
Мадона посрещна 68-ия си рожден ден на остров Корфу, в Гърция
Михаела Маринова пръска чар от плажа