След четвърти опит Специализираният наказателен съд даде най-после даде ход на мегаделото за КТБ. Подсъдими са 18 души, като процесът ще се води при отсъствието на основния обвиняем Цветан Василев, тъй като в Сърбия има дело срещу него за екстрадиция и той не може да напуска страната.
В момента се провежда разпоредителното заседание по делото, като в него трябва да се изчистят евентуални процесуални пречки, които нарушават правата на подсъдимите, съобщава БТА.
Според адвокатите на бившия банкер Цветан Василев той е нередовно призован и поискаха делото да бъде отложено. Те отбелязаха, че има процедурни нарушения от страна на сръбските власти, които със съдебна поръчка от България са му връчили документите по делото, както и че Василев не е получил и не се е запознал с гражданския иск по делото.
Представителите на държавното обвинение, сред които е и ръководителят на Спецпрокуратурата Иван Гешев, заявиха, че няма пречки делото да започне като допълниха, че Цветан Василев е редовно призован и фактът, че в момента срещу него се води дело по екстрадиция в Сърбия не е причина той да не се яви на днешното заседание.
След едночасово съвещание съдът определи, че не са налице процесуални пречки за даване ход на разпоредителното заседание.
Според съда Василев е редовно призован и ако той иска да присъства лично по делото би могъл да заяви пред сръбските власти, че иска да бъде екстрадиран у нас.
Цветан Василев е един от 18-те подсъдими за фалита на банката, като съдът трябва да се произнесе дали те са виновни за източването на над 2,5 млрд. лева от КТБ.
Делото е 400 тома, обвинителният акт е 11 хиляди страници и се води в Специализирания наказателен съд. Повдигнатите обвинения са над 100.
Бившият председател на Надзорния съвет на КТБ Цветан Василев е обвинен за 76 деяния, като освен за организирана престъпна група той отива на съд и за длъжностно присвояване в особено големи размери. Сред обвинените е и бившият подуправител на БНБ Цветан Гунев, който ще бъде съден за длъжностно престъпление.
През 2014 г. от БНБ обясниха, че през март 2014 г. Гунев е дал разрешение за увеличаване на капитала на банката с 35 млн. евро чрез схема от дружества, като на практика банката е финансирала сама себе си.
В обвинителния акт са посочени още Снежанка Стефанова, Маргарита Голева, Александър Панталеев, Красимир Хаджидинев, Георги Христов, Мария Димова, Борислава Тренева, Маргарита Петрова, Елка Стойкова, Елена Индежва, Рангел Стойчев, Светлана Георгиева, Илиан Зафиров и Георги Зяпков.


Кметове на малки родопски общини с по-високи заплати от кмета на Варна
Две жени изпотрошиха вратата на хотел и кола на Златните, буйстваха и срещу полицаи
Очаква се Гюров да обяви президентската си кандидатура до дни?
Василев: Оглушително мълчание от върховния главнокомандващ на България след новината за "Безмер"
Атанас Атанасов: Президентът да свика КСНС заради рисковете за националната сигурност
Unitree: Хуманоидните роботи ще станат масов продукт до 10 години
Технологичният подем в Китай превръща Star 50 във водещ борсов индекс
Протоколите от Фед показаха, че може да има нужда от повишение
Основателят на China Evergrande получи доживотен затвор за финансови измами
Българските олимпийци по природни науки изграждат бъдещия глобален елит
Renault ще запази физическите бутони, дори и да струват повече
SUV-та и комбита крият тайно място в багажника
Porsche 911 остава безспорният крал на спортните автомобили
Какви коли карат звездите от "Одисея"
Genesis предизвиква премиум сегмента с най-големия електромобил в Европа
18-годишният, обвинен в нападение над непалци, остава окончателно на свобода
Двама туристи починаха в планината, смъртта им не е свързана с инциденти
Министър Шишков разкри далавери, довели до 2,5 млн. евро загуби във ВиК сектора
Мъж е с опасност за живота след инцидент с трактор
Пенсионните системи не издържат, възрастните хора са потенциал за бизнеса
преди 8 години Е не е истина! Да видим сега дали ще го добутат до присъди. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Еми време беше това да се случи. След 4 години най-после ще имаме дело, а кога ще завърши не е много ясно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Хаирлия да е, ето че доживяхме началото на делото, дано да доживеем до края му. отговор Сигнализирай за неуместен коментар