Редица бизнес лидери, включително такива от технологичната индустрия, се обявиха против насилието във Вашингтон.
Главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук обяви, че Съединените щати трябва да завършат прехода към администрацията на Байдън, а участвалите снощи в „бунта“ във Вашингтон трябва да понесат отговорност, пише CNBC.
„Днес отбелязваме една тъжна и срамна глава в историята на нацията ни. Отговорниците за този бунт трябва да бъдат държани отговорни и трябва да завършим прехода към администрацията на новоизбрания президент Байдън. Особено когато са оспорени идеалите ни, които са с най-голямо значение“, написа Кук в Twitter.
Коментарите той направи в края на деня, в който поддръжници на Тръмп нахлуха в Капитолия, принуждавайки Конгреса да спре процеса по потвърждаване избора на Джо Байдън за президент.
Туитът е първото публично изявление на Кук за резултата от президентските избори в САЩ през 2020 г. Доналд Тръмп е наричал Кук приятел и двамата често си комуникираха през последните четири години.
От своя страна главният изпълнителен директор на Alphabet Сундар Пичай обяви, че компанията „силно“ осъжда бунтовете във Вашингтон. Същото направи и главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън.
„Провеждането на свободни и сигурни избори и разрешаването на разногласията по мирен начин са основополагащи за функционирането на демокрацията“, коментира Пичай в обръщение към служителите на Alphabet. „Беззаконието и насилието, които се случват днес в Капитолия, са антипод на демокрацията и ние категорично ги осъждаме“.
Пичай започва обръщението си с думите: „Сцените от Вашингтон днес са шокиращи и плашещи за всички нас“. Той допълва, че лидерският екип на компанията „проверява“ как са базираните в района служители.
„Следим ситуацията и ще продължаваме да държим засегнатите служители информирани за всякакви допълнителни предпазни мерки, които засягат офиси или сгради“, посочва Пичай.


Над 100 тона отпадъци събрани във Варна по време на кампанията „Да изчистим България заедно“
В сила е пропускателен режим по алеите "Дамба" и "Двореца" в Балчик
Киселова: Докладът на ДАНС за Баба Алино съдържаше информация, засягаща националната сигурност
Три зодии, на които животът често предоставя възможности в изобилие
Виц на деня - 10 юни
САЩ и Израел не могат да скрият различията си за Иран
SpaceX, Anthropic, OpenAI ще прoменят историята за IPO на гигантски компании
Петролът тръгна нагоре след новите удари на САЩ срещу Иран
Пригответе се за потоп от петрол веднага щом Ормузкият проток отвори отново
Акциите, златото падат преди данните за инфлацията в САЩ
Гениално или ексцентрично - „циклопското око“ на Citroen
Volkswagen премахва част от екстрите в колите
Два напомпани хечбека унижиха Lamborghini Revuelto
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Стоянов, МО: Спряхме предоставянето на оръжия за Украйна, не продажбата
3-4 евро за топка сладолед в Гърция, определиха цената като спекула
НАСА одобри италиански астронавт в мисията Артемида III
Протест срещу имиграцията в Белфаст след нападение с нож