IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Западът се притеснява от руското влияние в България

Докато ЕС се занимаваше с дълговата си криза, руското икономическо присъствие тук се разшири, отбелязва WSJ

11:54 | 31.05.14 г. 116
Автор - снимка
Създател
<p>
	Демонстрация на 9-и май в София. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Демонстрация на 9-и май в София. Снимка: Ройтерс

„В някои западни столици се увеличават опасенията, че България, която в продължение на десетилетия бе сред най-лоялните членове на Съветския блок, може отново да попадне под влиянието на Москва, независимо от това, че преди години бе приета в западните съюзи“, пише в свой анализ за Wall Street Journal Джо Паркинсън.

Дори най-слабото залитане на София на изток може да подкопае усилията на Европейския съюз и на САЩ да създадат един обединен фронт срещу руския президент Владимир Путин, докато Русия се опитва да наложи влиянието си в Украйна и други бивши съветски републики.

Изданието припомня, че страната ни е приета в НАТО от десетилетие, а в ЕС – от 2007 г. Но сега балканската страна, която е известна на Запад с християнските си църкви със златни куполи и масивни сгради с комунистическа архитектура, се чувства все по-свързана в културно и политическо отношение с Русия, пише Паркинсън.

„Русия винаги ще бъде близка до сърцата на българите“, казва Явор Симеонов, ръководител на Младежкото обединение в БСП. „България винаги е била между Русия и Европа, тя не бива да бъде поставяна в ситуация да избира. Тя може да следва среден път", казва той.

Но през последните три месеца действията на коалиционното правителство са разтревожили европейски дипломати в София и представители на ЕС в Брюксел, пише Паркинсън.

Авторът припомня, че един законодателен пакет от април позволява на руския износител на природен газ „Газпром“ да заобиколи регламентите на ЕС за конкуренцията в българския участък от своя газопровод „Южен Поток“ и така страната си навлече предупреждения за възможни санкции от Европейската комисия. Отбелязва се, че новият закон на България съдържа някои от най-точните формулировки от първоначалното предложение на „Газпром“. 

Докато редица други страни от бившия Варшавски договор осъдиха анексирането на Крим от страна на Русия през март, социалистическият ръководител на парламентарната група за приятелство с Русия Николай Малинов изпрати поздравително писмо до руския парламент, се посочва в статията.

Допълва се също, че министър-председателят Пламен Орешарски многократно изрази несъгласие с ескалацията на санкциите срещу Русия, призовавайки за "балансирана позиция" по отношение на кризата.

„Притеснени сме, защото ние виждаме разширяване на руското влияние в много сектори тук", казва високопоставен европейски дипломат в София. „Когато става въпрос за санкции, българите са потенциалното слабо място на Европа, което може да бъде проблем".

България, най-бедната страна-членка на ЕС, е потенциално по-уязвима при политически провал на решение на кризата, в сравнение с други страни зад бившата Желязна завеса.

Паркинсън посочва в материала си, че министерствата на външните работи и икономиката, както и руското посолство в София не са отговорили на исканията за интервю или разговор по темата, а от БСП, представена като "пряк наследник на комунистите, управлявали до падането на Берлинската стена", непрекъснато обяснявали, че са за европейско бъдеще и че Сергей Станишев е и лидер на ПЕС.

"Всички са се вторачили в Украйна, но кризата притежава потенциал за т.нар. меко разпадане на ЕС. Много разнопосочни са интересите на поляците и балтийските републики от тези на България, която не иска промяна и смята европейската позиция спрямо Русия за ненужно враждебна", е цитиран и Иван Кръстев от Центъра за либерални стратегии.

Не е изключено тази двойнствена позиция на властите в България да е свързана с кампанията за евроизборите, но резултатът от този вот показва, че опитите да се демонстрира една по-меко отношение към Москва не е донесло нищо на социалистите, се посочва още в статията.

"Въпреки това социолозите отбелязват, че руската пропаганда, разпространявана от руски телевизионни канали и промосковски вестници, е все по-ефективна сред българите", пише Паркинсън. "Докато ЕС се занимаваше с дълговата си криза, руското икономическо присъствие - особено в енергетиката и медиите, се разширява. Русия е вторият след Германия външнотърговски партньор, а българското външно министерство твърди, че едни по-тежки икономически санкции срещу Москва биха засегнали около 2000 компании с близо 80 хил. служители".

Цитира се и Боряна Димитрова от "Алфа рисърч", според която "в момента България е разкъсвана между две реалности. ЕС не донесе благосъстоянието, на което мнозина се надяваха, а същевременно мнозина изпитват носталгия по съветското минало. Наричаха ни Троянският кон на Русия в ЕС заради миналото ни, но днес това може да се окаже вярно".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

94
rate up comment 3 rate down comment 4
bgMan
преди 9 години
Импе, намали малко идеологическата дрога.Кви могъщи атомни реактори бе...., бяха по 250 мегавата бройката а технологията им отдавна е архаична. Сегашните руски ВВЕР са доста по-развити от смешните и жалки образци, които имахме на площадки от 1 до 4 в Козлодуй.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
93
rate up comment 7 rate down comment 7
Императорът
преди 9 години
Руснаците ни построиха могъщи атомни реактори, за да ползваме точец по 2.5 стинки, европеанците ни принудиха да си построим (т.е. мутрите да си) черни плочки, дето точецът им е по 70 стинки - и да си спрем годните и безопасни за експлоатация реактори, та да не можем да си плащаме токът.Щяха да ни построят православните братя и нови могъщи реактори - с ток по 10 стинки, но картофоглавият *** предпочете да лакейничи на Клинтънова и спря проекта !!!!Е - какво чудно, че все повече хора намразват ЕС и САЩ и носталгически си спомнят "лошият комунизъм"?Четете ли как хората в мрежата коментират конфликта в Украйна и какви са настроенията им? Ако стане например война и Червената армия прегази Европа - народът пак ще посреща руснаците с хлебец, солчица и цветя - като освободители - харесва ни или не - това са фоктите !!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
92
rate up comment 3 rate down comment 2
bgMan
преди 9 години
Пъпеша е много прав в това, че запада е единствения виновен за руското влияние у нас, защото като стане дума за геополитика и винаги са ни продавали на Русия. Какво днес започнали да се "притесняват".Пълни глупости.Ако се притесняват да налеят 20-30 милиарда инвестиции в България и да изметат окончателно всички русофили от България. Не е нито скъпо, нито трудно, нито да не са го правили досега.Ако се притесняваха наистина да вземат най-накрая да се поучат от Русия как точно се прави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
91
rate up comment 2 rate down comment 2
bgMan
преди 9 години
Ти верно си много ненормален ако наистина мислиш че целият едър капитал в САЩ е формиран по криминален път.Издънки много... , вярно е, но е прекалено тъпо да говориш за едрия капитал като престъпен а да даваш за примери само клановете Буш и Кенеди.Поне да беше споменал "отровната сепия" та да не се обаждаме...Но пък да не би в едрият капитал, в другия (любим на сърцето ти) лагер да има поне един, който да не е "криминален" или на "КГБ"? Ако има такъв, моля, изброй го тук?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
90
rate up comment 1 rate down comment 2
bgMan
преди 9 години
до коментар 87Ако можеше другия лагер да им гарантира че няма да има турски войски на острова досега отдавна да са сменили лагера и да има руска военна база. Обаче... не са поканили руснаците там а британците и до ден днешен британците имат военна база в Кипър.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
89
rate up comment 4 rate down comment 0
melon
преди 9 години
Нормално е *** да ни завладяват. Едно време Запада ни остави на сталиновия произвол. После дойде деомкрацията и не ни подкрепиха особено(по-скоро обратното). Като сложим в уравнението и качеството на съвременния матреял и нещата се подреждат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
88
rate up comment 11 rate down comment 3
Императорът
преди 9 години
Абе, *** просешките подаяния от ЕС не могат да ни компенсират дори само щетите от спрените напълно годни за експлоатация атомни реактори... а колко ни излиза годишната издръжка на закриляните от Европа *** бандити и *** (които според евробюрократите трябвало да "интегрираме") наясно ли си?И по 3-4 МБ евро на година да ни подаряват безвъзмездно, не могат да ни компенсират.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
87
rate up comment 9 rate down comment 1
STRAHO
преди 9 години
А и ....по какъвто и начин да е формиран капитала там /Могъщите Еврейски фамилии там са си дошли с капитал формиран в Европа между другото!/ те бранят интереса на нацията си! Те държат и подкрепят редовия американски гражданин и затова като цяло американците живеят най добре от всички нации. Вижда се с просто око. А тук !? Тук... държавата буквално се разпада. Хората масово бягат като сирийци търсещи спасение от въоръжен конфликт /в процентно отношение. От кого бягат !? Дори и те, сирийците не биха останали тук ако имат избор/ Тук НЯМА ЕЛИТ а шайки разбойници които дори един читав закон който да издържи 10 години не са в състояние да създадат па макар и в тяхна полза! Така че моля те не ни слагай в групата на отличниците! Барабар Петко с мъжете става работата. :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
86
rate up comment 8 rate down comment 1
STRAHO
преди 9 години
Няма изобщо база за сравнение! Там мафията богатее, но въпреки съпротивата на държавния организъм, а тук той /държавния организъм/бе ползван и се ползва като оръдие в полза на няколко "соц. "клана! ;) Там има съдебна система /въпреки че има несъвършенства я има/защитаваща закона и подвластна на избирателя в някаква степен а тук имаме бутафорна такава създадена, подвластна, изразяваща и защитаваща единствено интересите на тези кланове! Тук, под диктата на тази клика, държавата просто не изпълнява основни функции! Така, че Щатите не са пример в това отношение. Тук сме по близо до Русия. Близо, но по зле и от тях към момента Там на запад правителствата се съобразяват с масите, а тук само с бизнеса. При това не с всичкия бизнес, а само с този на кръговете около тази *** клика! Абсолютна плутокрация. У след 1989 никога е нямало и няма и в момента демокрация.:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
85
rate up comment 6 rate down comment 4
kalendar
преди 9 години
Ами..Гърция и Кипър? Даже Кипър си и смучи и залагам пари, че предвид, че половината им територия е окупирана им е минавало през акъла, че за жалост не са в другият блок...щото тогава нямаше да има турска армия там.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още