IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Светът е готов за вдигането на лихвените проценти в САЩ

Централни банкери от цял свят заявиха, че времето за промяна на политиката е дошло, дори ако това предизвика известна волатилност

10:36 | 31.08.15 г. 39
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Централни банкери от цял свят красноречиво заявиха на американските си колеги, че са готови за повишаване на лихвените проценти в САЩ и биха предпочели Федералният резерв (Фед) да беше предприел стъпката още преди време, съобщава CNBC.

И в частни разговори, и в публични изявления по време на световната конференция на централните банкери в Джаксън Хоул през миналата седмица те коментираха, че Фед вече е дал признаци за парично затягане и, имайки предвид едногодишното поскъпване на долара, финансовите пазари в цял свят са достатъчно подготвени за увеличаване на лихвените проценти.

Банкерите се събраха в края на седмица, обзета от сътресения на пазарите, при която индексът Dow потъна с 1000 пункта в понеделник заради опасенията за забавяне на Китай, но се възстанови в края на седмицата. Някои заявиха, че причината за волатилността на пазара лежи именно в коментарите на някои банкери от Фед за повишаване на лихвените проценти през септември.

За Агустин Карстенс обаче, топ централния банкер на Мексико, повишаване на лихвените проценти от съседната ѝ страна изпраща окуражителен знак за здравето на икономиката ѝ, дори ако то накара затрудненото Мексико също скоро да повиши процентите си.

„Ако Фед заздрави политиката си, това ще се дължи на усещането, че инфлацията се вдига, но по-важното – че безработицата се понижава, а икономиката се възстановява“, заяви Карстенс за Ройтерс. „За нас това са много добри новини“.

Макар че Яо Йудонг, ръководител на Research Institute of Finance and Banking към централната банка на Китай, през миналата седмица обвини Фед за сътресенията на пазара и каза, че увеличаването на лихвените проценти трябва да се отложи, повече централни банкери от развиващите се пазари споделят мнението на Карстенс.

Краят на повече от шест години рекордно ниски лихвени проценти в САЩ ще предизвика вълна от потенциално болезнени корекции, тъй като страните ще трябва да се справят с перспективата за още по-силен долар и изходящи капиталови потоци от някои развиващи се пазари и промени в относителните цени на търгуваните стоки. Краят на несигурността за банкерите обаче може да натежи повече от трудностите.

Ефектите от нова политика на Фед може да се усетят в страни от Чили до Швейцария. Годишната инфлация на Чили постоянно се оказва над таргетирания диапазон от централната банка между 2 и 4%.

В Швейцария централната банка бе принудена да запази лихвените проценти отрицателни, след като премахна ограничението на франка от 1,20 за евро, карайки валутата да скочи и налагайки огромен натиск върху зависимата от износа швейцарска икономика.

„В Латинска Америка се наблюдава рязък скок на инфлацията“, след като страните „внедриха“ еволюцията на политиката на Фед, заяви гуверньорът на централната банка на Чили Родриго Вергара на пресконференция.

Тези тенденции са в ход от около две години, когато тогавашният председател на Фед Бен Бернанке предизвиква паника в цял свят, когато съобщи, че централната банка се подготвя да намали програмата си за изкупуване на облигации.

Две години по-късно банкерите от Фед казват, че е неизбежно да има известна волатилност, когато настъпи промяна в политиката.

„Развиващите се пазари, по-малките икономики, те обикновено искат по-слаба валута. Затова от тяхна гледна точка едно затягане на политиката от Фед може да им позволи да отслабят валутата си и да постигнат това, което искат“, казва президентът на Фед в Сейнт Луис Джеймс Булард в интервю.

Има обаче и противници на повишаването на лихвените проценти – най-вече от централната банка на Китай и Международния валутен фонд, който кара Фед да отложи вдигането, докато световната икономика не укрепне по-стабилно.

Но дори критиците на Фед заявиха в Джаксън Хоул, че времето за тази стъпка е дошло.

„Това е дългоочаквано събитие“, заяви гуверньорът на централната банка на Индия Рагурам Раджан по време на дискусионен панел заедно с вицепрезидента на Фед Стенли Фишър. „Трябва да се случи по някое време – всички знаят, че ще се случи, просто изберете момента“.

Тези коментари са подкрепени от централните банкери на Япония, Южна Корея и Индонезия. Когато по-рано този месец беше попитан дали смята, че Фед трябва да повиши лихвените проценти през септември, старшият заместник-управител на централната банка на Индонезия Мирза Адитясвара заяви за Ройтерс: „Колкото повече сигурност има, толкова по-добре“.

Централен банкер на Южна Корея споделя мнението на колегата си. „Вдигането във вече очакван момент ще е по-добро от гледна точка на това, че ще изчисти някои големи несигурности по въпроса и ще означава, че американското икономическо възстановяване се счита за устойчиво“, каза той, запазвайки анонимността си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:13 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 10 rate down comment 6
michaelis12
преди 8 години
така е, като теглиш във валута, която не е твойта конски .... :)) А дали амерските МЦК ше станат много привлекателни - еее тука вече не знам ..... хората ше търсят валута, която е евтинджозо за кредит и с която може да се търгува по-цял свят, а тва за са е еврото, с франка няма да стане щото Schweiz нямат такъв капацитет за толкова франкове, и като се вдигне и еврото тогава ше видиме накъде ше духа вятърната мелница .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 49 rate down comment 1
SS-23
преди 8 години
Кога хората по света ще осъзнаят, че СИЛАТА не е във фед - мед, ецб, мвф и други клонинги на пирамидата, а СИЛАТА е в ТЯХ! ТЕ са тези, които искат или не искат кредити, те са тези, които плащат или неплащат кредита ... те са реално тези, които определят играта! Но трябва да го осъзнаят : НЕ купувай днес повече, отколкото можеш днес да изядеш, НЕ купувай нещо, от което нямаш жизнена практическа и неотложна нужда и т.н.... и нещата сами ще се регулират , а не фед да регулира тях (хората)! Хората сами предават СИЛАТА в ръцете на банките, робувайки суетата и комплексите си! Е това е истината!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 19 rate down comment 2
Ironhorse
преди 8 години
Ако ФЕД вдигне лихвата очаквам още повече просрочени ипотеки.Доста хора в България изтеглиха заеми в долари за да финансират ипотеката си.Не им го желая, естествено, но ще стане същото мазало както с ипотеките теглени в швейцарски франкове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 23 rate down comment 4
Ironhorse
преди 8 години
ФЕД вдигне ли лихвите, това означава силен долар и понижение на цените на всички суровини. Т.е. девалвация на маса валути (инфлация) в целия свят.Въпросът е с колко ще се вдигне лихвата ?Всички държави и лица теглили кредити в долари, ще изпитат неприятно чувство от към г***за.Американските ДЦК ще станат още по-привлекателни, за ужасТ на някои хора.Очаквам още по-масов отлив на инвестиции от Азия и Латинска Америка, в мащаби, които трудно бихме си представили.Китай ще бъде поставен пред безпрецедентни трудности, Русия има да връща до 31.12.2015г. около 80 милиарда долара, а Австралия ще трябва да намали зависимостта си от Китай относно търговски взаимоотношения, специално в полезните изкопаеми.Въобще ни очаква интересна есен, а за зимата и синоптиците се превърнаха в гадатели, та камо ли за икономистите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 15 rate down comment 2
SS-23
преди 8 години
да вдигат... и наште пишман банкери и те да вдигат... друг е въпроса - дали има кой да ги плаща! Щот ти може да искаш да продаваш доматите за 2 лева, ама аз ако съм склонен да ти дам 1 лв - или взимаш лева, или пишеш у тефтера - загуба!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 16 rate down comment 3
michaelis12
преди 8 години
отговора са ше е : "Just relax Mr. Hahoto, chill out..." или поне на мене така ми пишеше .... :))) Тyrista ееее мнооо голем, по-голем и от лихвите на ФЕД :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 24 rate down comment 1
Hahoto
преди 8 години
Освен това забелязвам, че редовно ги пускаш по два пъти, пробвай по 4-6 пъти, за затвърждаване!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 26 rate down comment 1
Hahoto
преди 8 години
Понеже гледам постовете ти са кратки, що освен на английски не пишеш и на китайски, еврит, френски устен, нищо че сме в български форум!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 24 rate down comment 8
michaelis12
преди 8 години
айде пак тая мантра, ше вдигнат - йок. Кинезите кат продадат малко "амерски трежули" и тея кат немат пари ааааайде пак печатница, аааайде QE 85 ..... Също и кат се изсипе борсата на тея кавали от лихвите на SPX 1500 и ше си изкарат акъла и тва ше е втората причина за QE 156 .... :))А съвсем друго на ръка е, че "като, ако, въобще" вдигат лихви, на всички валутите им кат отидат в канала и ше им тряят пари - от там масирана продажба на Амерски Трежули щото ше им треа пара да закърпат двата края - аааайде QE ME 2345 ...... щото немат пари и от там май тва беше с долара ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 7
ert
преди 8 години
Време е да лихвите да се върнат на нормални нива, все пак вече почти 10г. имаме почти нулеви лихви и за това време икономиката се стимулира достатъчно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още