IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бежанците в Германия - по-скоро в McDonald's, отколкото в Daimler

Преди година германските концерни приветстваха бежанците като новото "икономическо чудо" на Германия. Какво остана от големите обещания?

20:01 | 22.08.16 г. 22
<p>
	Бежанци демонстрират уменията си в металообработката по време на обучение, организирано от Siemens в Берлин, април 2016 г.<em>&nbsp;</em><em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Бежанци демонстрират уменията си в металообработката по време на обучение, организирано от Siemens в Берлин, април 2016 г. Снимка: архив Ройтерс

Дитер Цече, главен изпълнителен директор на автомобилостроителния концерн Daimler, през септември 2015 г. застана на подиума на голямото Международно автомобилно изложение IAA във Франкфурт на Майн, но говори не за коли, а за хора. За бежанците, които всекидневно с хиляди преминаваха границата.

Може би ще е трудно да бъдат посрещнати толкова много хора, призна той. След това обаче заяви, че те могат да станат основата за следващото германско "икономическо чудо", подобно на милионите гастарбайтери през 50-те и 60-те години, които съществено допринесоха за подема на Западна Германия.

Това бе времето, когато от Унгария към Германия пътуваха влакове с бежанци. Приемните центрове бяха препълнени, хората се тъпчеха във физкултурни салони и набързо издигнати палатки. Цече звучеше така, сякаш ги е очаквал.

"Точно такива хора търсим в Mercedes и в цялата ни страна", заяви той и призова бежанците да не бъдат възприемани като заплаха, а да им се даде възможност. Тогава изглеждаше, че самият Цече иска да има принос в това. Какво се случва сега, близо година по-късно? За Daimler работят точно деветима бежанци, пише в анализ по темата германският вестник Die Zeit.

В останалите големи германски компании, чиито акции са включени във водещия индекс Dax, има малко места за хората, потърсили убежище в Германия. През юли вестник Frankfurter Allgemeine изброи, че в тези 30 концерна работят едва 54 бежанци.

Засега почти няма надеждни цифри, които да покажат доколко успешно е включването в трудовия пазар на бежанците, които през последната година пристигнаха в Германия. Те фигурират в данните за безработицата на германската служба по заетостта едва от юни.

Около половин милион души обаче не са отчетени, тъй като процедурите им за предоставяне на бежански статут все още не са приключили и не се знае дали изобщо ще имат право да останат в Германия. Други пък вече имат бежански статут и разрешително за работа, но все още не са завършили интеграционните курсове.

Регистърът на чужденците предлага цялостен поглед върху броя на бежанците, които биха могли да се включат в трудовия пазар - в момента в Германия са регистрирани 1 090 812 бежанци, сред които 850 хил. са в трудоспособна възраст - между 15 и 65-годишни. От тези 850 хил. души досега признат бежански статут имат 350 хил. и само тази група е с неограничен достъп до германския трудов пазар.

Все още няма данни колко от тях вече са намерили работа. Има обаче няколко неща, които стават ясни, когато темата се обсъжда с компании, с трудови посредници от бюрата по труда, представители на браншови организации и икономисти.
Първо, излизането на трудовия пазар изисква време. Тъй като повечето бежанци все още говорят лошо немски, а няма достатъчно езикови курсове - процедурата все още е бавна, а и много служби и компании едва сега се учат как да се нагаждат към тази нова група работници.

Второ, бежанците, които търсят работа, често имат различни приоритети от германските работодатели. Докато германците избират първо да завършат обучение или квалификационен курс, много бежанци предпочитат да не учат с години, а бързо да започнат да печелят. Те искат да изпращат пари на близките си или да се разплатят с каналджиите. Следователно, класическата германска рецепта на квалификация за определено работно място в много случаи не действа.

Трето, много бежанци нямат официално признато професионално образование. Германската служба по заетостта оценява, че в тази група са 70% от потърсилите убежище, а само 10% са висшисти. Мнозина бежанци са много млади и поради това все още нямат образователна степен, обучението на мнозина е било прекъснато от бягството и войната.

Накрая, дори шефовете на концерни като Дитер Цече да са особено еуфорично настроени, когато стане въпрос къде могат да работят много бежанци, повечето от тях няма да намерят работа в Daimler. В момента мнозинството бежанци започват работа в ресторантьорския сектор, в чистотата и, като цяло, в предприятия, ръководени от мигранти, казва експертът по икономика на миграцията Херберт Брюкер от института IAB в Нюрнберг. Само в McDonald's работят 900 бежанци, но повечето намират работа в по-малки и средно големи компании.

Фалшивите очаквания са сред най-големите пречки по пътя към работата. Когато бежанците дойдат в Германия, те започват пасивно съществуване. Биват разпределяни в жилище, получават легло, дрехи и храна, ако имат късмет - и езиков курс. Не могат дори да решат сами кога да отидат на лекар. Решава се вместо тях, което може да продължи с месеци, понякога и с години.

"Мнозина изобщо не успяват да превключат от пасивността на процедурата за бежански статут към активно търсене на работа. Мислят, че държавата ще им осигури и работа", казва трудова посредничка от Кьолн. Това е сред причините много експерти да настояват бежанците възможно най-скоро да бъдат свързвани с работодатели и да не бъдат държани извън трудовия пазар чрез процедурата за даване на бежански статут и интеграционни курсове.

"Няма смисъл хората да бъдат "паркирани" в интеграционни курсове. Трябва да обединим овладяването на езика и професионалната практика и да предлагаме курсове едновременно с работата", казва Брюкер.

Точно това прави Щефан Мюлер, управител на компанията за опаковане Nefab. Той е наел 20-годишния сомалиец Халид Ахмед Омар и още двама бежанци, макар че немският им бил слаб. В професионалното училище е предвиден курс по немски веднъж седмично, което обаче е крайно недостатъчно, затова Мюлер дава на тримата си стажанти един допълнителен предиобед всяка седмица за езикова подготовка. Бизнесменът е много доволен от работата на Омар и другите двама мъже, макар завършването на обучението им да е застрашено заради недостатъчните езикови познания. Това застрашава и Мюлер, който може да загуби пари и трима потенциални служители.

Последна актуализация: 01:27 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

17
rate up comment 4 rate down comment 0
Kosto
преди 7 години
Tова са пълни глупости. Дитер Цече не си е правил никога илюзии. Наредено му е да говори така с намигане, за да няма проблемите на Фолксваген ;). Някои талибани ще стават за конвейра, но такива хора и в Европа и дори в Източна Германия има и заплащането е добро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 8 rate down comment 0
wag1111
преди 7 години
Ей тука си много прав две долни нации, ще си мерят идеалите на една територия. Пък относно манталитета си го знаят отдавна, но какво да направят, че им трябват хора да им работят на по евро за час. То трудът им отдавна не се изплаща със смяната на марката с еврото решиха проблема с изплащането на пенсиите като докараха по-голямата част (над 70%) от пенсионерите до социалния минимум за страната. Сега се опитаха да решат и проблема с работната сила с имигрантите. Мислят си че тези хора са паднали от небето и идват от глад и мизерия и ще им работят гратис. Интересното ще стане като ги пуснат на улицата и им спрат социала заради постоянните им откази и нежеланието им за работа на това огромно заплащане от по евро на час. То и затова започнаха тука да организират тренировки полицията за гражданска защита и търсят кадри за справяне с бъдещите инзвънредни ситуации.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 8 rate down comment 0
Императорът
преди 7 години
Прав си, неговата кожа. Материал, годен евентуално за тежък физически труд в ползата на обществото, не бива да се похабява безотговорно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 9 rate down comment 1
ing5rov
преди 7 години
Кирка и ватенка топла...на Белене ше се излекува от вредните си навици , 3 годинки у КЕЧа ще го превърнат в съвсем нов човек !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 1
lozkhris
преди 7 години
Пише се "аФганистан"...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 13 rate down comment 0
panther
преди 7 години
Статията накратко: ситуацията е тоталко осранa, но германските политици разправят, че при тях мирише на рози и теменужки, обикновените германци опитват някак да се позабършат и се успокояват, че поне им е топло като резултат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 9 rate down comment 2
lozkhris
преди 7 години
Т.е. стана каквото ви казваха от дясно - пускате куцо, кьораво и сакато и това изобщо не е добре. Такива платени изхвърляния като това на Дзетше от миналата година не променят нещата - В Европа далеч не влизат астрофизици, хирурзи и адвокати. Влизат терористи и нискочели ***. И 90% от тях нямат нищо общо със Сирия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 7
DutyFree
преди 7 години
The secret to Trump: Hes really a Russian oligarchhttps://***.washingtonpost.com/opinions/the-secret-to-trump-hes-really-a-russian-oligarch/2016/08/19/bc7226a2-6623-11e6-be4e-23fc4d4d12b4_story.html?utm_term=.7b518c782d2a
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 6
supertrader
преди 7 години
Няма съвършенно никакво значение дали се интегрират, това има значение само до момента в който държавата може да раздава социалки. Щом спре вече ще са като интеграли , от интегрирани по интегрирани и ще трябва да се пазят от немски терористи с бомби. Но то пък пари за бомби няма да има, така че неизбежно ще се кротнат като агънца.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 20
misanthrope
преди 7 години
таке е, и във форума и на улицата, все се разпознаваш
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още