Азиатските пазари приключват търговията в понеделник предимно с повишения, съобщи CNBC.
Японският основен индекс Nikkei 225 отчете ръст от 0,11% до 20 055,8 пункта, а южнокорейският Kospi прибави към стойността си също 0,11% до 2 394,48 пункта. Австралийският ASX 200 се понижи с 0,65%, като приключи сесията на ниво от 5 684,5 пункта.
Китайските пазари приключиха на зелена територия. В Хонконг Hang Seng нарасна с 0,1% към 10 часа сутринта българско време. На китайските континентални пазари Shanghai Composite се повиши с 0,07% до 3 194,78 пункта, а Shenzhen Composite прибави 0,39% до 1 905,20 пункта.
Източник: CNBC
В Китай индексът на мениджърите по поръчките (PMI) на икономическото списание „Цайсин“ (Caixin) и Markit се повишава до 50,4%, което е над прогнозираните от Ройтерс 49,5 пункта през юни. Производствената активност е на тримесечен връх, посочва агенцията.
Австралийският долар, който е силно чувствителен на данните за китайската икономика, поевтиня, като се търгува за 0,7671 долара малко след 10 часа българско време в сравнение с нивата от 0,7695 долара преди китайските данни.
Във вторник се очаква Централната банка на Австралия да обяви дали променя лихвените проценти.
Сред компаниите се отличиха акциите на игралната индустрия в Хонконг, които се търгуваха на червена територия, въпреки новините, че секторът отчита ръст на приходите за 11-ти пореден месец. Независимо от това резултатите все още са под очакванията на анализаторите.
Акциите на Wynn Macau поевтиняха с 2,74%, на Sands China понижиха цената си с 1,54%, а спадът при Melco International Development бе с цели 3,6%.
На валутния пазар доларовият индекс се повиши, като се търгува над 9-месечните дъна от миналите седмици. Към 10:15 часа българско време доларовият индекс се търгува на ниво от 95,761 пункта.
Спрямо йената доларът продължи да се търгува над границата от 112 йени, като достигна 112,58 йени за долар.
Цените на петрола се повишиха, като фючърсите върху сорта Брент поскъпнаха с 0,45% до 48,99 долара за барел, а тези върху американския лек суров петрол прибавиха към цената си 0,54% до 46,29 долара за барел.


Стотици варненци станаха част от „Най-дългата вечеря на плажа“ в "Аспарухово"
Ясен Петров се извини на феновете на Спартак след срамната загуба
Жълт код за горещини в почти цяла България
Огнеборците са реагирали на 140 сигнала през последното денонощие
Мачовете и спортът по ТВ днес (23 август)
Когато Тексас охладнее към центровете за данни, Big Tech има проблем
Обратните изкупвания на Бесент лекуват симптомите, а не финансовия проблем в САЩ
"Шест мрежи": Залогът за трилиони долари на Китай за икономиката на AI ерата
Путин призна икономическата болка от ударите по рафинерии на Украйна
Канада е "във война" със САЩ заради търговията, каза Марк Карни
BMW разкри защо няма да има нова 8-Series
Citroen AX на 40: Малкият автомобил, който спаси марката
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Заради ниското ниво на Дунав: АЕЦ "Козлодуй" може да спре, а България няма план
Рецептата Dnes: Вкусно тирамису
Туби, щайги: Как българите си запазват паркоместа?
Само за пет години кафето в Италия е поскъпнало с 25%
България е сред лидерите в Европа по поскъпване на живота