IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Банките на Балканите се подготвят за гръцка "зараза"

Заплахата идва от гръцките дъщерни банки, но защитата е в ръцете на централните банки на съседите на Гърция

11:07 | 23.06.15 г. 6
Автор - снимка
Създател
<p style="text-align: justify;">
	<em>Снимка: Ройтерс&nbsp;</em></p>

Снимка: Ройтерс 

Ако Атина обяви неплатежоспособност по дълга си, съседните страни на Гърция ще бъдат изправени пред риск от "зараза", която би се разпространила през гръцките дъщерни банки, контролиращи голяма част от банковите им системи, пише Ройтерс.

Властите в България, Румъния, Сърбия, Албания и Македония казват, че са изолирали местните банки така, че дори и банката майка в Гърция да се срине, дъщерните дружества да могат да оцелеят.

Но те не могат да възпрат вложителите – ако евентуална криза в Гърция накара клиентите панически да изтеглят своите спестявания от гръцките дъщерни банки в която и да е страна, то резултатът би бил непредсказуем, отбелязва Ройтерс.

„Не е добре, когато къщата на съседа ви гори“, коментира главният изпълнителен директор на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян, въпреки че той не вижда някаква директна заплаха от Гърция.

Балканските държави, които са изложени на риск, са малки икономики, но историята помни колко крехки са финансовите им системи. Ето защо евентуална "зараза" от Гърция може да има значителен ефект върху тях.

С наближаващия краен срок за Атина и кредиторите й и на фона на тегленията на депозити от гръцки банки, превишаващи 1 млрд. евро на ден, гуверньорът на Централната банка на Гърция предупреди банкерите, че вторник ще е труден ден за тях.

Банките, сред които Piraeus и Alpha Bank, разширили рязко своята дейност в държавите на Балканския полуостров след финансовата криза, сега са изправени пред евентуална местна криза.

Според Ройтерс гръцките дъщерни банки заемат дял от 20% от банковите системи на България и Македония и малко по-малко в Румъния, Сърбия и Албания.

Специални мерки

Агенцията се е допитала до централните банки на страните с експозиции към гръцките дъщерни банки, за да обяснят какви превантивни мерки са взели. В България гръцките дъщерни банки нямат вложения в гръцки ценни книжа и не получават финансиране от техните майки, обясни през май заместник-директорът на Пиреос Банк Емил Ангелов.

Централната банка има правото да ограничи обема на паричните средства, които могат да бъдат прехвърляни от местните банки към техните майки акционери в Гърция. В няколко държави законодателството не позволява на банките майки да изтеглят капитал от местните си подразделения без разрешението на централната банка.

Все по-голям е броят на централните банки, които през последните месеци са увеличили надзора над гръцките дъщерни банки. Например, в Македония подразделенията трябва да докладват всекидневно всички трансакции, които извършват с банките майки.

Вчера главният икономист на UniCredit за региона на Централна и Източна Европа Любомир Митов каза, че каналите за възможна "зараза" са овладяни, но с изключение на един. По негови думи може да възникне проблем, ако хората започнат да теглят депозитите си. Като цяло той смята, че твърденията за крайни негативни ефекти върху българската икономика са преекспонирани.

Налице е напрежение сред хората, чиито спестявания са в гръцки дъщерни банки, но няма признаци на паника. И все пак, в случай на банкова паника, през последните няколко години централните банки в региона предприеха стъпки за подобряване на капиталовата позиция и ликвидността на банковия сектор.

Капиталовата адекватност на гръцките банки в Румъния е 17%, което е над минимално изискуемите 10%. Българските банки са добре капитализирани и много ликвидни, пише още Ройтерс, като цитира доклад на Standard Bank.

Изчисления на UniCredit показват, че към края на 2014 г. капиталовата адекватност на Обединена българска банка е 27,4% при 15,6% през 2011 г., на Пиреос е 28,5% при 20,1%, а на Юробанк – 24,8% при 15,4%.

Новините за Гърция може да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:36 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 4 rate down comment 5
toto
преди 8 години
И какво пречи на банките да дават кредити на Гръцки фирми регистрирани в БГ и после тези дружества да превеждат в чужди банки? Ама има и по-лесни схеми да се заобиколят централните банки ако е изобщо е необходимо :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 6
nobel
преди 8 години
Да видим кой е болният човек в Европа.-------------------------------------------Ами .... цяла Европа. Ти да виждаш някой здрав? Напишими го кой е тоя, че да гознам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 7
Pyramid
преди 8 години
"БУРКАНБАНК!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!....----... мисли за вас ! :)))"...Както мислят и домашните обирджии. Сега да си 'айдутин по гръчко, ехе-хе!- Само айдуците да се молят кучетата да спят и стопаните да не са с чифтетата под падушките. Ама сухо дупе риба не ядяло, казват...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 5
Pyramid
преди 8 години
- Ха да видим, кой сега е "болният човек на Европа"?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 6
SS-23
преди 8 години
БУРКАНБАНК!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!....----... мисли за вас ! :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 9
ivan.kostov.39
преди 8 години
БУРКАНБАНК!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още