Цялостният подход на финансиране на здравеопазването е грешен. Модерният начин за управление на този тип системи е чрез изготвянето на актюерски разчети за години напред, които да обуславят каква трябва да е застрахователната премия, какви са разходите и дали това, което се събира като приходи, отговаря на тях. Това обяви директорът на Центъра за защита на правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров в предаването Клуб Investor в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
"Самият факт, че обсъждаме бюджета на НЗОК по модел, по който се обсъжда държавният бюджет, не говори добре за здравната система и организацията на нашето здравеопазване", каза още той.
Кацаров сравни разходите за сектора с други страни в Европа. По думите му в Гърция след икономическата криза те са около три пъти повече на глава от населението. На фона на предвидените за догодина 3,4 млрд. лв за здравеопазване, Австрия отделя годишно по 42 млрд. евро, обяви той.
"62 млн. лв. за 2015 не бяха платени на болниците за извършена дейност над определената от Здравната каса като лимит. Една част от тази сума, ако не и цялата, вероятно е била платена от пациентите", посочи Кацаров.
Според него трябва да се премахне лимитът на болниците, след като управляващите твърдят, че пръстовият идентификатор ще гарантира, че няма да може да се източва НЗОК.
Още вижте в Bloomberg TV Bulgaria


Как изглежда географията на глобалното свръхбогатство?
Автоинструктори: Слабата подготовка причинява повече катастрофи
Проучване: Дори едно питие дневно може да повиши кръвното налягане
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Н. Богданов: AI позволява на фирмите да се фокусират върху бизнеса
AI влиза в ролята на туристически гид в Бургас
И демократите в САЩ залагат на популистки кандидати
Американската доминация на бойното поле е заплашена
Британското „поколение от спалнята“ е цъкаща бомба
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Гърция или Турция: Кои военновъздушни сили имат предимство?
Зеленски: Боевете за Константиновка продължават
Над сто арестувани при антинатовски протести в Турция
Дръзка кражба: Откраднаха бижута за близо 4 милиона евро от френски музей