Блокчейн технологията може да бъде използвана по два различни начина. Единият е приложението в криптовалутите, а другият – като платформа за т.нар. умни договори. Или и за двете едновременно. Ако погледнем развитията около биткойна от последните няколко седмици, ще видим, че той отбеляза някои много сериозни ръстове. Блокчейнът е технология, която се развива много бързо и ще даде сериозни отражения върху цялата финансова индустрия. А и за много други индустриални сектори.
Това коментира в интервю пред Велко Каменов за предаването Invest/Or експертът на Fujitsu в областта на криптовалутите и блокчейн технологиите Асим Сойсел.
„Основното нещо, когато си говорим за решения, базирани на блокчейн технологията, е това, че не се нуждаете от посредник. Ако например искате да преведете пари между точка А и точка Б, имате нужда от банка, която да ви даде сигурност, че парите наистина ще достигнат целта си. С блокчейн технологията нямате нужда от тази трета страна. Могат да се правят транзакции без необходимост от подобен посредник. Това е смисълът и основното приложение на платформите, базирани на блокчейн технологиите“, каза Сойсел.
„Мисля, че технологията, която стои зад блокчейна, ще промени индустрията най-много. Няма значение дали използвате биткойн, етер или монеро. Въпросът е, че финансовата индустрия ще бъде преобърната именно от това, че посредниците, третите страни, ще станат излишни. Както Бил Гейтс беше казал през 1995 г. - „банкирането е необходимо, но банките не са". И беше прав“, допълни още той.


Катастрофа по пътя Варна – Бургас, затруднено е движението край Обзор
Издирването на Наталия и Асен: Проверяват коли, изоставени сгради и пещери
Иран започна шестдневни траурни церемонии за Али Хаменей
Аматьорски турнир по плажен волейбол събира над 30 отбора този уикенд във Варна
Пенсионерите в България - сред най-зависимите от принудителна работа в ЕС
На мушката на Ердоган са не само политическите му опоненти
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 2
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 1
Ц. Лазаров: Златото ще стигне $6000 до края на 2026 г., ако страхът се запази
Наемането в САЩ рязко се забавя
Медицинският Mercedes C 32 AMG отбелязва юбилей
Ferrari 550 с атмосферен V12 се завръща в нов вариант
Влогър изкупи 200 изоставени коли наведнъж
Tesla с 25% ръст на продажбите най-вече заради Европа
Деца превърнаха Ferrari за 530 000 долара в пързалка
Карадимов: 400% ръст на сигналите в КЗК за една година
От ДБ се разкайват, че подкрепили Атанасова за конституционен съдия
Рецептата Dnes: Мариновани пилешки крилца
От 1,80 евро за чадър и шезлонг до 180 евро за шатра: Колко ни струва сянката