През изминалите месеци не само ски туризмът отбелязва значителен ръст, а и културният туризъм. Това обясниха пред Bulgaria ON AIR Румен Драганов, председател на Института за анализи и оценка в туризма, и Благой Рагин, председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация.
Културният туризъм бележи към момента 12% ръст, а 6% е ръстът по отношение на зимния туризъм, каза Румен Драганов. Балнео и СПА туризмът също се развиват много добре, допълни той.
Данните за зимния сезон обаче може и да са по-добри, коментира от своя страна Благой Рагин, отчитайки, че зимният турист харчи три пъти повече от летния.
Рагин също посочи, че културният туризъм у нас набира голяма скорост. Приходите от туризъм по думите му могат да се удвоят, за което има потенциал при по-добра маркетингова политика и повече пари за реклама.
Следващият добър период за туризма у нас се очаква да бъде по Великден, когато в България ще пристигнат над 170 хил. чужди посетители от съседните страни, както и от Германия, Австрия, Испания и Скандинавия, посочи Драганов.
Услугата All inclusive няма да отпадне, категорични са експертите. Коментарът бе по повод твърдение, че ще се забрани този тип услуга за хотелите с под четири звезди.
"Българското законодателство е такова, че не можем да говорим за затваряне на услугата", коментира Румен Драганов. Този тип услуга е въведена още през 50-те години на миналия век у нас, когато са построени първите ни големи курорти, припомни той. Това е добра услуга за семействата с деца, за обслужване на големи групи хора.
От една страна, All inclusive е по-изгодна за туристите, които идват със семействата си, а от друга, за варианта A la carte се изисква по-голям персонал, обясни Благой Рагин. По думите му този тип услуга е наложена от пазара и само той може да го отхвърли.
Експертите коментираха и темата за протеста на еколозите и плана за Национален парк Пирин. Повече вижте във видеото:


Гърция премахва охраната на България с “Пейтриът"
Кои са трите зодии, които никога не спират да вярват в себе си?
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Виц на деня - 19 май
Днес температурите стигат 23°
M&A сделките във Великобритания достигат най-високото си ниво от 2015г. насам
Кои пазари и дестинации пострадаха най-много от недостига на самолетно гориво
Русия разширява сенчестия си LNG флот с четири танкера, за да увеличи износа
Една квартална кръчма-институция във Вашингтон, част 2
Една квартална кръчма-институция във Вашингтон, част 1
Робот с изкуствен интелект оставя гумаджиите без работа
BMW пусна прощална версия на M3
20 000 евро глоба за купуване на дизел? Така Европа се бори за екология
Новата Lada Niva ще повтаря Dacia Duster
Toyota RAV4 получи изненадваща нова технология
САЩ дават 30 дни без санкции за руския петрол, превозван по море
Безпрецедентно ниво на двустранните отношения: Путин пристига на посещение в Пекин
Първа награда от „Зелените Оскари“ за BILLA и нейната стратегия за устойчиво бъдеще
Пожар избухна край Лос Анджелис и напредва много бързо
Тръмп отмени удари срещу Иран: Има много добри шансове за ядрена сделка
преди 9 години Няма лошо. Няма лошо в туризма. Специално в културния, ловния и балнеоложкия туризъм аз виждам едно добро начинание. ОБАЧЕ. Ние имаме икономика с ниска степен на развитие, която има селско стопанство даващо смешен БВП и индустрия формално нелошо развита, но с много ниска добавена стойност и от там мерим лоша производителност. С две думи развитието на туризма няма да замести другите два отрасъла. Имам усещането, че точно това се търси. а няма да стане. Туризма иска качество, иска подготвени хора, иска нормална среда, инфраструктура, иска сигурност, иска баланс между леглова база и ресурси като плажове, писти, лифтове, иска екология, иска чисти води, въздух. Какво от това имаме ама честно казано. Имаме мутренски хотели в изобилие. Услугите у нас са прекалено развити. Така все едно джуркаме кръглата голяма нула на индустрията и селското стопанство. Резултат - държава с икономика от две кръгли големи нули. Ама това си е мое мнение. Няма да забогатеем от туризъм - особено сив мутренски. отговор Сигнализирай за неуместен коментар