Проблемът на здравната система в България не са финансите, а невъзможността за правилното им структуриране. Около тезата се обединиха бившият министър на здравеопазването Таня Андреева и проф. д-р Младен Григоров, завеждащ Клиниката по кардиология във II МБАЛ в София, пред Bulgaria ON AIR.
Според Андреева всяко едно правителство заявява готовност за промяна, но тя най-често се свежда до говорене за финанси.
"Проблемът на системата не са финансите, а че трябва много правилно да се структурират задачите, за да постигнем едно добро качество на живот на хората", поясни бившият министър.
Според Андреева страната изостава по отношение на профилактиката. "Трябва да има ясно насочени профилактични програми към децата", заяви тя.
Въпросът не е само в парите в здравеопазването, съгласи се и проф. д-р Младен Григоров. "Те, че са малко, са малко, но и тези, които ги има, текат и то много здраво", каза той.
Проф. Григоров даде пример с болница в Монтана, в която има отделение за инвазивна кардиология, която се занимава със съвременното лечение на инфаркта.
"Пациентите се возят от Лом до Враца, прескачайки Монтана. От Монтана до Враца. Защо? Много ясно - защото сме търговци и финансовият проблем под масата е налице", коментира той. И поясни, че нито една власт не се сети досега, че трябва както при пожарникарите, така и при спешната медицина, екипите да спят на терен. "А ние събираме с часове екипите", каза той.
Още от разговора вижте във видеото


Учителите ще работят по единни критерии за детското развитие
Психолог: За пълноценна почивка са нужни минимум осем дни отпуск
Изложба във Варна представя историята на стоковата борса и тържищната търговия
Световният фотографски елит гостува във Варна
Президентските избори ще са на 25 октомври, реши правителството
Удар в Сирия засили напрежението между Израел и Турция
Биткойн остава в консолидация, криптопазарът още е в „криптозима“
„Кайрос“ е само един от проблемите: има над 170 нефтени петна в Черно море
Акциите на Moderna и Merck поскъпнаха рязко след пробив на ваксина срещу меланом
Фешараки: Би трябвало да следим горивата, не петрола, част 3
Какво ще стане, ако натиснете бутона Start/Stop при 100 км/ч?
Тревога: Милиони автомобили рискуват да се самозапалят, докато са паркирани
Половината нови коли с безключов достъп се крадат за секунди
Китайска гума значително намалява разхода на гориво
Eлектрически SUV надхвърли 1000 км пробег
Задържаха и обвиниха бивш полицай за убийството на 21-годишният мъж в Съединение
НАСА даде още две години живот на Voyager 2, защо това е важно?
Слънчево и горещо ще е утре, на места до 38 градуса
Швеция нащрек: Двама руснаци лагерували до дома на шефа на Saab
Баща и син пращали психотропни лекарства чрез куриерска фирма
преди 9 години Проблема на здравната система са финансите, къпят се във финанси ей така срещу които няма нужда просто да работят. Парите отиват преди пациента и когато той отиде вече е някакъв навлек за прогонване. Ако парите са в джоба на пациента става съвсем друга работата, но не са за да се събират предварително. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Проблема на здравната система са финансите, къпят се във финанси ей така срещу които няма нужда просто да работят. Парите отиват преди пациента и когато той отиде вече е някакъв навлек за прогонване. Ако парите са в джоба на пациента става съвсем друга работата, но не са за да се събират предварително. отговор Сигнализирай за неуместен коментар