Строителната продукция продължава негативното си представяне през тази година и през юли, показват данните на Националния статистически институт (НСИ).
За месеца индексът на строителната продукция се понижава с 1,4%, а на годишна база – с 11,8%, сочат данните.
Това е девети пореден месец на спад на индекса на строителната продукция като цяло, показва статистиката.
Подиндексът на продукцията от сградното строителство също се понижава вече 9 поредни месеца, а на гражданското и инженерно строителство – 7 месеца, т.е. строителната продукция не е излизала на плюс през тази година.
В един момент през миналата година, основно заради довършването на различни инфраструктурни обекти по европейските програми, продукцията от гражданското и инженерно строителство почти се беше възстановила до предкризисните си нива. Ефектът обаче, очаквано, беше краткотраен.
Натискът върху строителната продукция през юли идва повече по линия на гражданското и инженерно строителство, т.е. строителството на инфраструктура, отколкото на сградното строителство, предвид забавянето на реализацията на големите строителни обекти, които ще се финансират с европейски средства в този програмен период.
През юли спрямо юни продукцията на гражданското и инженерно строителство се понижава с 3,3%, а от сградното строителство – с 0,3%.
На годишна база понижението достига съответно 14,2% и 9,4%.


Без ток във Варна на 18 май 2026
Времето във Варна на 18 май 2026
Честваме паметта на светите девици от Анкира
САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
AI ще наклони везните на пазара на труда към по-възрастните работници
Руската военновременна икономика се свива за първи път от 2023 г.
Цената на петрола се покачва след подновените заплахи на Тръмп
Търговците на облигации очакват промяна към нова ера на по-висока доходност
Китайската икономика се забавя рязко, инвестициите възобновяват спада
Индустрията се готви за това криза: маслата за суперколи свършват до месец
Нова технология на Porsche се справя без проблем с Евро 7
Как Tiptronic промени представата за управление на автоматика
Америка иска забрана на китайските коли, докато нейните се движат с китайски части
Четири коли, които изпревариха времето си
Круизният кораб със заразени от хантавирус ще акостира в Ротердам
Десет убити при стрелба в дом в Мексико
Куба готова за война със САЩ
Радев тръгва на първо задгранично посещение като премиер
Нова трамвайна линия в София от днес