Ще бъдат предприети всички законосъобразни действия, така че плажът Карадере да не бъде застроен. Това обеща министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова на среща с представители на Гражданска инициатива „Да спасим Карадере“ днес, на която обсъдиха процедурата за изработване на Общ устройствен план на община Бяла в област Варна.
Ще препоръчаме на кмета на община Бяла да наложи строителна забрана за територията до влизането в сила на Общия устройствен план, потвърди Павлова, цитирана от пресцентъра на ресорното министерство.
Павлова коментира пред представителите на инициативата, че изработването на Общия устройствен план на Бяла ще бъде възложено от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, а не от общината, като това може да стане до средата на месец юли, ако местната власт отрази в указания срок направените до момента бележки по проекта на заданието.
При изработването му ще бъдат спазени всички изисквания на екологичното законодателство, каза още тя и допълни, че това включва и изготвяне на екологична оценка, която ще бъде подложена на широко обществено обсъждане.
По време на разговора са коментирани и кадастралните карти за плаж „Карадере“. Наличието на две кадастрални карти за него се обуславя от факта, че попада в землищата на две населени места – гр. Бяла и с. Самотино. Това няма да се отрази на специалния статут на „Карадере“ като плаж за екотуризъм, подчерта министърът. От месец март тази година има изготвена кадастрална карта за територията, попадаща в землището на село Самотино.
Министерство на туризма, като отговорна институция след влизане в сила на промените в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, трябва да поиска от Агенцията по геодезия, картография и кадастър скица, така че за него да бъде издаден Акт за изключителна държавна собственост, обясни Павлова.


Утре и през почивните дни температурите у нас ще се движат в диапазона 35-40 градуса
Над 1 млн. евро глоби отнесла сметопочистващата фирма във Варна за година
ЦИК сезира прокуратурата за двойно гласуване в 15 района, сред тях Варна
Коцев: „Вяра“ и още ключови улици във Варна са в плановете за ремонт
„Влюбен в морето“ разказва историята на подводния спорт и археология във Варна
Финансовото министерство на САЩ скъсва с принципа за „редовност и предвидимост“
Араяси: САЩ трябва да деескалира ситуацията в Сирия
Араяси: САЩ губи много влияние в Близкия изток
Зелените търговци: Скритият двигател на световната търговия с кафе
Превишението на скоростта е новото нормално: 79% от американците го правят
OSCA: забравеният символ на автомобилното изкуство
Защо задната скорост може да вие като развалена прахосмукачка
7 култови спортни коли, които си отидоха без наследник
Как изглежда Toyota Prius, която минава по 20 000 км на месец
Времето утре: Жега, градусите докосват 40
Бърнам: Хари и Меган са добре дошли, но охраната си е тяхна работа
Каракачанов: България е в обсега на иранските ракети, ние сме най-лесната мишена в Европа
До 180 млн. евро ще бъдат инвестирани в иновативни български компании
Полицаи спасиха 6-месечно бебе в Пловдив: майката ги нарече "ангели"