Температурите, нивото на моретата и парниковите емисии са достигнали рекордни стойности през миналата година - най-лошата в съвременната история според различни показатели, посочва се в международен доклад, цитиран от Асошиейтед прес и Франс прес.
Отстъпление на ледовете, суша, наводнения - това е мрачната картина за Земята въз основа на годишния доклад за състоянието на климата. Докладът представлява документ от 300 страници, над който са работили 450 учени от целия свят.
"Редица показатели, като температурите на сушата и океанската повърхност, покачването на морското ниво и парниковите емисии, подобриха поставените миналата година рекорди”, отбелязват учените.
Повечето показатели за климатични промени продължават да показват тенденция, свързана със затопляне на планетата. Тази тенденция се потвърждава и през тази година, тъй като първите 6 месеца на 2016 г. са най-горещите на Земята, според данни на климатолози от НАСА.
Климатичният феномен Ел Ниньо усилва тенденцията, свързана със затопляне. “Под комбинираното въздействие на Ел Ниньо и свързаната със затопляне продължителна тенденция бяха регистрирани за втора поредна година рекордни горещини на Земята”, допълват учените.
Концентрациите на трите основни парникови газа - въглероден диоксид, метан и азотен протоксид, са достигнали нови върхове през 2015 г., казва се още в доклада.
Покачването на морското ниво е най-голямо в някои зони на Тихия и Индийския океан. През миналата година имаше и тежки наводнения наводнения, като същевременно от суша бяха засегнати близо два пъти по-големи площи в сравнение с предишната година.
(БТА)


В България неравенството расте след края на трудовия път: разликата в заплатите е 12%, а при пенсиите – 19.4%
Анатомия на дигиталната ера: Как смартфоните променят човешкото тяло и гръбначния стълб
България с най-силен ръст на производството в сектора на услугите в ЕС
Десетки свободни работни места за учители във Варна, кои са най-търсени
Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
Кен Бърнс: Историята на Америка има значение във времена на разделение
Панета: Много е важно САЩ да има силни отношения с Турция
Панета: Не знам дали Путин може да издържи още
Панета: Войната в Украйна влезе в критичен етап
Панета: САЩ би трябвало да увеличават силите си в Европа
Стандартно BMW M2 победи екстремното M2 CS на „Нюрбургринг“
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
Никити на Халкидики е на час и половина от Солун, превръща се в новата Ривиера
България дължи по договора с "Боташ" 360 млн. долара
Китайските зодии, които влизат в могъщата си ера
Джулия Робъртс и Дани Модър са все така неразделни след 24 години брак
Левски стартира в Шампионската лига с равенство срещу Борац
преди 9 години браво на глобалното затопляне...ама усилвай тез тендинции! Наводнениа и суши и край с умерената приателска прегръдка на земята към органичните.до пълното изтребление на ***. щот те само за разрушениа и надмоштиа мотът да мислат и работът. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Като не разбирате що се изказвате? Става въпрос за усреднени глобални данни.Затоплянето се проявява различно по региони, дори по градове е различно; зависи от орография, подложна повърхност, обезслесяване и т.н. Не може да съдите по температурите в собствения си град :) Последната зима на Нова година (а и в още един период същата зима) на Северният полюс имаше положителни температури (към +1 градус) при положение, че по това време от годината там слънце не огрява. А в София по това време беше -15 градуса. Мога да ви давам още много примери. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Пекне ли слънце и минат ли температурите над 25 градуса се почва с голямото затопляне. През големите студове дори журналистите ги е срам да пишат тия простотии :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години И защо трябва да му се вярва на "международния доклад "...кой го е поръчал...и т.н....? отговор Сигнализирай за неуместен коментар