Германските власти са задържали 15-годишно момче, заподозряно, че планира въоръжено нападение и че е било в контакт с младежа, който през миналата седмица уби девет души в Мюнхен, предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на полицията.
Момчето е било арестувано в понеделник през нощта и е изпратено в психиатрично заведение, посочват прокуратурата и полицията в град Лудвигсбург, близо до Щутгарт в Югозападна Германия.
Неназован източник съобщил в полицията, че в интернет попаднал на чат между заподозрения и мюнхенския стрелец. След това той разгледал профил в социална медия, в който момчето публикувало снимки и рисунки, говорещи за възможно нападение.
Няма подозрения, че 15-годишният е знаел за плановете за нападението в Мюнхен, каза полицейски говорител.
При претърсване в дома на родителите на момчето полицията открила патрони за малокалибрено оръжие, няколко ножа и ками, планове за бягство от училището му, химически вещества и указания за направа на взривни устройства.
При разпита момчето казало, че е обмисляло да извърши нападение заради лични и училищни проблеми, но после се е отказало от тази идея, посочват от полицията и прокуратурата в изявление.
Прокурорите изключват тийнейджърът да е имал терористични мотиви и уточняват, че той се разследва за незаконно притежание на оръжие и експлозиви.
Междувременно водещи френски медии решиха след атентата в Ница повече да не публикуват снимки на атентатори, за да се избегне евентуалното им посмъртно героизиране и да не се поставят на едно и също равнище жертви и терористи, предаде Франс прес.
Фактите или миналото на тези убийци не бива да се скриват и поради това ние сме против анонимността им, но снимките им не са нужни, за да се опише миналото им, посочват от телевизия BFM.
Някои радиа се отказват да цитират и имената на терористите.
Същевременно властите в туристическия център Кан забраниха носенето на големи чанти на плажа с цел предотвратяване на атентати. Кметът Давид Линар посочва в комюнике, че мярката се отнася за крайбрежието на цялата община и ще е валидно до 31 октомври.
Организаторите на “Октоберфест” в Мюнхен също решиха да затегнат мерките за сигурност след серията нападения от миналата седмица. Местните власти обмислят и въвеждането на забрана за носене на раници, припомня ДПА.
(БТА)


Военен хеликоптер се включи в спасителна акция на туристка под Мальовица
Седмичен хороскоп 24 август - 30 август 2026
253 доброволци са дарили кръв във Варна за седмица
Ветераните на Спартак спечелиха турнира в памет на Живко Господинов и Стефан Найденов
Откриха останки от дрон и на плажа край варненския квартал "Галата"
Apple трябва да се вслуша в урока от "очилата за перверзници" на Meta
Коя е всеотдайната сътрудничка на Тръмп, предизвикала остър спор във Вашингтон
Опитът на Бесент да укроти дълговите пазари съживи търговията с обезценка
Китай обмисля потенциална домакинство на срещата на върха на ООН за климата
Кои са ключовите фигури в Иран на фона на войната със САЩ и Израел
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Това е двигателят, който всички тунинг компании обожават
Електрическият камион на Tesla идва в Европа
Око-Флекс поведе Левски към разгром с 6:0 срещу Спартак Варна
В кадър: Пожар избухна между "Младост" и "Малинова долина"
Ще плащат, за да останат: Източният фланг на НАТО се бори за американските войски
Йотова към българите в Северна Македония: Няма да се отречем от вас
преди 10 години глупости ..... немаше ли некой в първи клас на 6 години ?!? Тея в Париж кат се почна надлъгването беха на 27 ... 25, 22 неккав талибан беше са 15 утре кво от "детската ше планират" .... Пи.чка ви лелина само тва моа да кажа ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар