Гърция трябва да приключи с важните реформи, за да стабилизира икономиката си, да се върне към икономическия растеж и да възстанови доверието в себе си. Това препоръча комисарят по икономическата политика на ЕС Пиер Московиси, цитиран от Ройтерс.
Той посочи, че широк политически консенсус за промените ще помогне за успеха им и ще намали несигурността в страната.
"Реформите трябва да бъдат направени сега - разходите и предизвикателствата в бъдеще ще бъдат по-големи", категоричен е комисарят.
Атина е изправена пред първия преглед на изпълнението на мерките, вписани в спасителната програма за страната от лятото на 2015 година. В началото на месеца кабинетът представи идеите си за пенсионна реформа, които обаче не срещат подкрепата на обществото, макар че не предвиждат намаляване на вече отпуснати пенсии. Премиерът Алексис Ципрас пък не успя да привлече опозицията, за да бъде създаден общ фронт срещу исканията на кредиторите за орязване на социалните разходи.
Страната беше парализирана от няколко големи синдикални протеста, а от седмици фермерите блокират пътни артерии в страната и гранични пунктове по границата с България.
Междувременно вниманието на кабинета е насочено по-скоро към решаването на бежанската криза в страната.
Едностранни мерки превърнаха Гърция в гигантски бежански лагер, коментира зам.-министърът на образованието Сиа Анагностопулу, визирайки решението на Австрия да ограничи броя на бежанците, на които дава убежище.
Според нея критиките срещу Гърция са нечестни, а "вместо да изработи план, Европа си заравя глава в пясъка", пише в. "Катимерини".
Австрия си навлече гнева на Гърция и с организирането на среща за бежанския поток по т.нар. "Балкански маршрут", но без да покани гръцки представители на нея. Обяснението на Виена беше, че по време на разговорите ще бъдат обсъдени действия за ограничаване на мигрантите, а Атина не работи в тази посока.
В отговор на провелата се във Виена среща без гръцко участие Атина отзова посланика си в Австрия. Властите отказаха и визита на австрийския вътрешен министър Йохана Микл-Лайтнер в гръцката столица. По информация на Athens Macedonia News Agency австрийският министър е поискала срещата, за да изясни ситуацията около отзоваването на гръцкия посланик.


Десетки свободни работни места за учители във Варна, кои са най-търсени
Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
България с втория най-силен летен туристически пик в ЕС, изпреварена само от Хърватия
7057 души получават пенсия и заплата в МВР
Оптимизмът може да удължи живота, показват изследвания
Жегата размеква обществената реакция срещу климатичните промени
ЕС оценява риска за банките от екстремните горещини
На фона на скандалите ФИФА излиза с рекордни приходи от Световното
Застрахователите на "Северен поток" избегнаха иск за €580 млн. за взривовете
Пазарът на труда в САЩ губи инерция, но остава стабилен
Стандартно BMW M2 победи екстремното M2 CS на „Нюрбургринг“
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
Кои храни и напитки повишават стреса?
Нов проблем за Киев: Запасите от ракети Patriot намаляват на фона на руските атаки
Пожар избухна в депото за отпадъци край Ракитница
Ерос Рамацоти и бившата му жена отпразнуваха сватбата на дъщеря си Аурора