Работата по развитието на Трансадриатичесия газопровод (ТАР) продължава – вече е избран доставчик за част от оборудването на компресорни станции по трасето на газопровода. Това става ясно от съобщение на сайта на компанията, която ще реализира проекта.
Според информацията германската Siemens ще достави шест газови турбини, които да бъдат използвани за компресорната станция край Кипои, разположен на гръцко-турската граница и за компресорната станция край албанския град Фиер.
Изпълняващият директор на ТАР Иън Брадшоу коментира, че изборът на компанията се основава на опита, уменията и сигурността на работата на германската компания.
Търгът за избор на доставчик на турбините беше обявен още през лятото на 2014 година.
Първият договор по реализацията на ТАР беше подписан през пролетта на тази година и се отнася до изграждането на пътна инфраструктура в Албания. Няколко месеца по-късно, през юли, беше подписан и договор за доставка на сферични кранове.
Газопроводът ТАР е част от трасето, което трябва да достави природен газ от находището „Шах Дениз II” от Каспийско море до Европа. По него ще бъдат реализирани и доставките за България – чрез все още неизградената връзка Комотини – Стара Загора.
Очакванията са първите количества газ по ТАР към Европа да потекат до 2020 година.
Акционерите в газопровода са ВР (20%), SOCAR (20%), Statoil (20%), Fluxys (19%), Enagas (16%) и Axpo (5%). Испанската Enagas влезе в проекта миналата есен, изкупувайки част от дяловете на E.On и Total, които се отказаха от участие в изграждането на газопровода.


Преди 57 години е открит ТЕЦ "Варна"
Слънчево и горещо време в цялата страна днес
Огнеборците са реагирали на 167 сигнала през последното денонощие
Мачовете и спортът по ТВ днес (22 август)
Рей Далио: Купувайте злато и биткойн, задава се дългова криза в САЩ
Няма да е нужно много, за да се спука балонът на фондовия пазар в САЩ
Тръмп иска възобновяване на диалога с Ким Чен-ун. Какви са целите му?
Продажбите свалиха златните запаси на Русия до най-ниското ниво от 2020 г.
Биткойн приближава $80 000 след най-голямото седмично рали от три години
Камери, телевизори и компютър: първото Renault Megane
Защо автомобилните брони вече не предпазват
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Тежка програма и малшанс: сезонът на Локомотив (София) до момента
Рецептата Dnes: Реване по гръцка рецепта
Какви са версиите за намерения от ДАНС заглушител, пазил ли се е някой от атака с дрон?
Арсенал започна защитата на титлата с класика срещу Ковънтри
Русия разположи 8500 севернокорейски военни в Курска област