Турция и Германия си размениха остри изявления. Берлин предупреди всички свои граждани да избягват пътувания до Турция, след като турските власти арестуваха германски активист на правозащитна организация, пише ABC News.
Външният министър Зигмар Габриел дори изрази опасения относно гаранциите за инвестициите на германските компании в Турция.
Коментарите на Габриел ядосаха неговия турски колега. Мевлют Чавушоглу заяви, че Берлин "изнудва и заплашва" страната му и обясни, че няма да прави отстъпки по отношение на независимостта на съдебната система.
В изявление на турското външно министерство е написано още, че има криза на доверието между двете държави и обвинява Германия в "двойни стандарти" по отношение на Турция. Анкара предупреди още за "реципрочни действия" спрямо Германия.
Представители на германски експортни фирми коментираха, че много от тях вече са замразили инвестициите си в Турция и не могат да препоръчат на никоя фирма да инвестира в страната. Зигмар Габриел пък отбеляза, че много от представителите на германския бизнес в Турция са обвинени без доказателства в подкрепа на тероризма.
Връзките между двете държави, съюзници в НАТО, се влошиха значително, отбелязва и Bloomberg. Това поставя под въпрос търговските отношения между тях. Двустранният стокообмен през 2016 година достигна 36 млрд. долара, допълва агенцията.
От 60-те години на ХХ век Германия и Турция подобряват взаимоотношенията си, особено след политиката на Берлин да "покани" турски работници. Сега обаче двете страни си разменят взаимни обвинения.
Президентът Реджеп Тайип Ердоган коментира, че Германия укрива терористи, сред които и членове на Гюленисткото движение.


Променливо време ни очаква днес
Полша намали наполовина жертвите на пътя за 5 години, докато България гони рекорди по смърт в ЕС
Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Вашингтонският монумент разказва 250г история
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Зеленски видя реален шанс за край на войната след разговор с Тръмп
Гришо издържа трилъра срещу Беретини и гледа към осминафиналите
Белград илюстрира най-големия страх на ЕС - кандидат, който не иска да се промени
Температурите стигат до 30° днес
25 храни за добра хидратация в летните жеги
преди 8 години работата е там, че ако трябва да се напише нещо безсмислено, ти си тук :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Работата е там , че Ердоган няма да позволи на Германия да си прави каквото иска в Турция / по подобие на САЩ / ...особено след неуспешният опит за преврат . Икономическото "усукване на топките" продължава ...да видим кой ше е по корав ... : ))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар