Българската стопанска камара (БСК) предлага пакет от мерки, с които да се гарантира средносрочна и дългосрочна финансова стабилност на осигурителната система. От работодателската организация са против увеличаване на осигурителните вноски и срещу прибързаните промени „на парче“ в осигурителните системи без предварителен задълбочен анализ и дебат.
Това става ясно от позиция на стопанската камара, изпратена до медиите.
В нея се посочват и мерките, които според работодателската организация ще доведат до финансова стабилност в осигурителните системи.
Необходимо е дългосрочно решение на въпроса за нарастването на възрастта за пенсиониране на база актюерски разчети и обективни прогнози за развитието на демографските процеси и на пазара на труда, както и премахване на тавана на пенсиите, се казва в позицията.
Въвеждането на изискване за минимална възраст за ранно пенсиониране за полицаи, военни, магистрати и на нови, по-обективни критерии, за ранно пенсиониране, също са наложителни, смятат от БСК.
Радикална промяна на системата за определяне и отпускане на пенсиите и обезщетенията за временна и/или трайна нетрудоспособност, както и ефективен контрол по издаване на болнични листове също са част от пакета.
От БСК искат освобождаване на работодателите от задължението да плащат първите три дни болнични на служителите; повишаване на ефективността на контрола по събиране на осигурителните вноски; внасяне в реални размери на здравноосигурителните вноски за осигуряваните от държавата лица и въвеждане на ясни правила за медицинско обслужване на здравно неосигурените лица и за финансирането на тази дейност.


Морската градина във Варна ще има Алея на туризма
Част от кв. "Левски" осъмна без вода
Няма директна заплаха за България от Иран
Волейболни таланти събраха над 1000 евро за Детската онкология и хематология в „Св. Марина“ във Варна
Такси катастрофира тежко в "Максуда" във Варна
Петролът поскъпва за пети пореден ден след икономическите заплахи на Тръмп
За Иран разривът с ОАЕ може да е по-тежък от всякакви санкции
Южна Корея търси помощ от Китай, докато Тръмп настоява за среща с Ким
Много служители на Фед смятат, че ще има нужда от по-високи лихви
Министърът на финансите Скот Бесент започва да изглежда отчаян
Toyota решава основен проблем на автоматичните скорости
Най-скъпият регистрационен номер украси брутален Tesla Cybertruck
Връщате се от ваканция - проверете тези неща в колата си
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Какво ще стане, ако натиснете бутона Start/Stop при 100 км/ч?
Анжелик Киджо стана първата черна африканка на Алеята на славата
Йовчев с предупреждение: България трябва да се подготви за възможна атака от Иран
Шаламанов: Прелитането на руския самолет е прецедент
Убийството в Съединение: Жертвата нападала възрастни, обвиненият бивш полицай се славел с добри дела
Пробив при рака на кожата: Ваксина предотвратява рецидивите