До две седмици ще е готов проектът на Закон за борба с тероризма, съобщи правосъдният министър Екатерина Захариева пред журналисти в МС.
Текстовете се подготвят от МВР, ДАНС, прокуратурата, а в работата по тях ще се включи и Министерството на правосъдието. На редовното си заседание днес правителството е обсъждало готовността за борба с тероризма, предаде Dnes.bg.
Захариева посочи, че на миналия съвет на европейските министри на правосъдието е приет проект на директива против тероризма.
България още миналата година е приела изменения на Наказателния си кодекс във връзка с пътуването с цел тероризъм, даже българският Наказателен кодекс е по-рестриктивен от приетите в директивата мерки, каза Захариева.
Тя допълни, че се работи усилено по транспонирането на директивата в цялост, дори преди нейното официално приемане в Брюксел.
По-рано днес зам.-председателят на БСП Ангел Найденов заяви пред БНТ, че и сега съществуват достатъчно закони.
„Но ако изпълнителната власт намира за необходимо да има още един закон – мисля, че никой няма да откаже в Народното събрание и ще го подкрепим“, коментира народният представител, цитиран от пресцентъра на лявата партия.
Междувременно депутатите окончателно приеха промени в Закона за мерките за борба с финансирането на тероризма, внесени от правителството.
Поправките предвиждат блокиране на средства или имущество на хора, юридически лица или организации, спрямо които са наложени санкции за тероризъм от международни институции или са включени в списък, приет с решение на Министерския съвет.
В този "забранителен" списък могат да бъдат включени хора по предложение на вътрешния министър, шефа на ДАНС, главният прокурор, като решението е на правителството.
Там могат да попаднат хора, срещу които има разследване за тероризъм, финансиране на тероризъм, набиране или обучаване на отделни лица или групи с цел извършване на тероризъм.
Ако срещу някого няма разследване, но има "достатъчно данни", че осъществява тероризъм, това би било основание за включването в този списък и блокиране на средства, съобщи Dnes.bg.
Хора и организации могат да бъдат извадени от списъка при отпадане на основанието или прекратяване на разследването.


От утре започва изплащането на осъвременените пенсии
Силно начало на XX Международен лагер по бойни изкуства с над 1600 участници от 49 държави
Бившият началник на кадастъра във Варна ще съди двама регионални министри
Bulgaria ON AIR ще излъчи премиерно документалната поредица „ДЕКАЛОГ’2025 – 10 срещи с твои съвременници“
Румен Радев ще се срещне в Анкара с Реджеп Ердоган
Новините в развитие
Милиардерите Порше могат да предотвратят фалита на VW
Крайните партии вече не искат излизане от ЕС, страхът от тях може да е преувеличен
Руска атака разкри слабости в украинската отбрана преди срещата на НАТО
Bulgaria ON AIR ще излъчи премиерно документалната поредица „ДЕКАЛОГ’2025 – 10 срещи с твои съвременници“
Проучване на пазара разкри 7 от най-здравите дизели в историята
Новата хиперкола на Hennessey получи 2031 к.с. и ръчни скорости
Hyundai и Kia ще зареждат колите си с ДВГ от вятъра
Едно от най-редките Lamborghini Diablo отива на търг
Нов асфалт с маслинови костилки намалява вредните емисии
НВИМ чества 110 години, ще покаже знакови експонати
Ужас в Австралия: Разследват майка за канибализъм след смъртта на 4-годишния ѝ син
Освен че е лечебен, невенът со оказа и богат източник на протеини
Веселин Вучков: PNR-системата се ползва само за предотвратяване или разкриване на тероризъм
Bulgaria ON AIR ще излъчи премиерно документалната поредица „ДЕКАЛОГ’2025 – 10 срещи с твои съвременници“