Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП) е обявила и приключила обществена поръчка за софтуер, който да може да извлича данни от различни мобилни устройства. Това става ясно от съобщение на сайта на службата.
От дирекцията категорично опровергаха появилите се информации, че е възможно масово подслушване на граждани, съобщава БНР.
С помощта на програмата могат да бъдат свалени данните от над десет хил. вида мобилни устройства. Сред тях различни модели телефони, таблети и музикални плеъри.
За софтуера са били платени близо 18 хил. лева.
По повод появилите си информации за възможно масово подслушване на граждани у нас източници от службата обясниха, че става дума за анализ на данни от устройства, иззети като веществени доказателства.
Става дума най-често за мобилни телефони и други устройства на членове на организирани престъпни групи, които често се откриват при различни операции на антимафиотите.
По-рано медии съобщиха, че ГДБОП вече може да извлича информация от най-популярните мобилни приложения, а софтуерът пробива мобилни устройства. Уточнено е, че от обществената поръчка не става ясно за какво точно ГДБОП ще използва новия си софтуер - дали той ще се прилага само за сваляне на информация от мобилни устройства, иззети като веществени доказателства, или пък целта е събиране на информация чрез отдалечен достъп.


Теменужка Петкова: Бюджет 2026 нарушава няколко закона,
Шести ден продължава издирването на 11-годишната Наталия
Мирчев: Бюджетът е по-лош и от този на Жан Виденов през 1996 г.
Никола Цолов с двойна победа на "Силвърстоун"
Тръмп: Ще отидем на Марс много скоро
AI моделите не могат да имат съзнание в днешния си вид
ГЕРБ: Бюджетът с 5,7% дефицит нарушава Закона за публичните финанси
Неяснотата около търговското споразумение USMCA е вредна
250 години по-късно американската мечта продължава да е жива
"Алтернатива за Германия" преизбра лидерите си в демонстрация на единство
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Кризата във Volkswagen реши проблем с дизела
Британец си купи къща за 58 000 евро, колите в нея са за над 1 милион
Как Bora преобърна историята на Maserati
Три поредни победи: Никола Цолов пише история във Формула 2
Осем души, сред които четири деца, пострадаха при стрелба в Ню Йорк
Борисов: С казуса "Атанасова" местят фокуса от бюджета
Моторист загина при катастрофа край Гривица
В кадър: Тир катастрофира на АМ "Струма", гориво се разля по платното