В средносрочен план се предвижда продажбата на акции на дружества от Българския енергиен холдинг (БЕХ), става ясно от документ на Министерството на енергетиката, до който Investor.bg получи достъп. На този етап това е само в идейна фаза.
Идеята за листване на част от акциите на държавните енергийни компании на борсата се появи през 2009 г., но впоследствие беше позабравена.
Мярката е част от програма с краткосрочни и дългосрочни мерки за оздравяването на енергетиката, изпратена от Министерството на енергетиката на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
Сред тях не са предвидени мерки за намаляване на действащи изкупни цени, а други законодателни мерки, които да позволят да се балансира системата, съобщи на кратък брифинг днес председателят на ДКЕВР Светла Тодорова.
Тя отказа да даде повече подробности по предвидените мерки, но уточни, че една от тях например е по-пазарен модел за стимулиране на енергията от възобновяеми източници, сред които раздаването на зелените сертификати.
Продължават и преговорите с т. нар. американски централи, което също е мярка в програмата. Разговорите се водят от енергийното министерство и се очаква да приключат към края на февруари. Предвижда се и изключване от микса на неефективните заводски централи и топлофикации.
До края на годината ще бъде променен моделът и законодателството, така че да бъде либерализиран енергийният пазар у нас, съобщи още Тодорова. Тя посочи, че при сегашния модел - с Националната електрическа компания (НЕК) като обществен доставчик, либерализация на пазара е невъзможна.
Преди да бъде освободен пазарът, ще бъде въведена и енергийна борса. "Тя вече е лицензирана и трябва да заработи в следващите няколко месеца", допълни още тя.
По-рано днес в сградата на ДКЕВР се проведе обществено обсъждане на преференциалните цени за изкупуване на електричество от биомаса. Регулаторът предвижда значително намаление на тези цени, но това не би се отразило на цената на тока. Централите на биомаса заемат много малък дял от микса на НЕК, призна Светла Тодорова.


Какво ще бъде времето в петък?
Минералната вода от чешмата в "Св. Св. Константин и Елена" е негодна за пиене
Пешеходка загина, след като бе блъсната от кола
Кола блъсна дете във Варна
Българин влезе в щаба на Новак Джокович за "Уимбълдън"
Chanel придобива легендарния производител на ризи Charvet
Напрежението между Китай и Япония се засилва заради морските граници
България подготвя пътна карта за надлежна проверка в бизнеса
ЕС толерира търговския дефицит с Китай поради страх от ответни мерки
Ек. Бъчварова: Парниковите газове са по-голям климатичен фактор от естествените
Легендарна Alfa Romeo 155 се завръща със 750 коня
Skoda потвърди пускането на индийски модел в Европа
BMW готви огромен и луксозен SUV с 800 к.с.
Последното Bugatti Mistral получи части от порцелан
Опасно ли е смесването на различни бензини в резервоара
Двама руснаци се сгодиха на върха на Емпайър Стейт Билдинг, арестуваха ги ВИДЕО
В ареста остава Румен, хвърлил мъж от "Лъвов мост" за 40 евро
Охлаждане на имотния пазар, с 20% е намаляло търсенето в началото на годината
Демерджиев: Част от пътуванията на Пеевски са до Истанбул и продължават към Гърция, Дубай, пътувал е и с Десислава Атанасова
Пеевски: Демерджиев незаконно е разследвал личният ми частен живот