Освободени са директорите на дирекции "Локомотиви" в пътническите и товарни жп превози, както и отговарящите за човешките ресурси в двете дружества. Това съобщи министърът на транспорта Николина Ангелкова след първо оперативно заседание по безопасност в сектор железопътен транспорт, предаде БТА.
Служителите са освободени след проверка, която е установила лоша поддръжка на локомотивите, недобри условия на труд за машинистите и недостатъчно ниво на тяхното обучение и квалификация. "Това не означава, че те не управляват професионално локомотивите и не гарантират сигурността", подчерта министърът и добави, че независимо от регистрираните проблеми, железопътният транспорт е един от най-безопасните.
Ангелкова е изискала от директорите на дружествата да представят до петък конкретни мерки за преодоляване на проблемите, които трябва да започнат да се изпълняват още от следващата седмица. „Ако не видим реалистичен план за изпълнения с предприети адекватни мерки, ще се правят и промени в ръководствата на дружествата“, коментира министърът. Мерките ще се обсъдят със синдикатите и в петък ще бъдат оповестени.
По думите на министъра спешно трябва да се купят столове за машинистите. Някои от локомотивите трябва да се снабдят с климатици, хладилници и крушки, така че на машинистите да се осигурят нормални условия на труд.
Предварителни разчети сочат, че за спешните мерки са необходими около 1,5 млн. лева, които са налични и ще бъдат осигурени чрез промяна в бизнес плановете на дружествата.
Ангелкова каза още, че ръководителят на движението на гара Волуяк, не е подало своевременно сигнал за минаването на влака, което е довело до инцидента на жп прелез "Обеля" в четвъртък, при който загина един човек, а друг беше ранен.
Бариерите на прелеза са били вдигнати, имало е сигнализация, която позволява преминаването на пътни превозни средства. Продължава обаче разследването на инцидента, за да се установят причините за допуснатата грешка. Служителят на железниците вече е отстранен от длъжност.
Статистика на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията показва, че от началото на тази година у нас на жп прелези са се случили 12 произшествия, с шестима загинали и 12 ранени. От 2009 г. до 2013 г. общият брой на произшествията е 132, при които са загинали 27 души и са ранени други 49.
В повечето случаи на произшествия на жп прелези обаче вината е на шофьорите, а не на служители на железниците.


Утре и през почивните дни температурите у нас ще се движат в диапазона 35-40 градуса
Над 1 млн. евро глоби отнесла сметопочистващата фирма във Варна за година
ЦИК сезира прокуратурата за двойно гласуване в 15 района, сред тях Варна
Коцев: „Вяра“ и още ключови улици във Варна са в плановете за ремонт
„Влюбен в морето“ разказва историята на подводния спорт и археология във Варна
CK Hutchison заведе арбитражен иск срещу Панама за $1,5 млрд.
Финансовото министерство на САЩ скъсва с принципа за „редовност и предвидимост“
Араяси: САЩ трябва да деескалира ситуацията в Сирия
Араяси: САЩ губи много влияние в Близкия изток
Зелените търговци: Скритият двигател на световната търговия с кафе
Превишението на скоростта е новото нормално: 79% от американците го правят
OSCA: забравеният символ на автомобилното изкуство
Защо задната скорост може да вие като развалена прахосмукачка
7 култови спортни коли, които си отидоха без наследник
Как изглежда Toyota Prius, която минава по 20 000 км на месец
Горски пожар край Медвен и Градец, задействаха BG-ALERT
Времето утре: Жега, градусите докосват 40
Бърнам: Хари и Меган са добре дошли, но охраната си е тяхна работа
Каракачанов: България е в обсега на иранските ракети, ние сме най-лесната мишена в Европа
До 180 млн. евро ще бъдат инвестирани в иновативни български компании