Профилът на благотворителността в България се променя. Хората, които искат да подпомагат каузи, се насочват към т.нар. благотворителност с въздействие. Това каза Михаил Бояджиев, председател на управителния съвет на фондация Because, която е инициатор на конкурса Rinker's Challenge #3.
„Конкурсът е свързан както с предприемаческите умения на участниците, така и с тяхната социална ангажираност", коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Бояджиев.
Той обясни, че фондацията Because има 25-годишен опит в социални проекти и в набирането на дарения, в осигуряването на различни социални каузи.
„От чиста благотворителност и дарителство хората се насочват към инвестиции с въздействие. В отговор на тези нови тенденции решихме да създадем малък фонд, който да подкрепя компании, които са не само с предприемачески умения, но и със социални каузи“, разкри Бояджиев.
Той поясни, че по този начин компаниите намират устойчив път за развитие.
„Постоянство, амбиции и целеустременост стоят зад всеки успех, добави Николай Тодоров, представител на Сире - НЕКА, една от фирмите, която спечели в третото издание на конкурса Rinker's Challenge #3. – Това е нашата награда за упоритостта и за това, че не се отказахме пред спънките, които имахме.“
"Компанията произвежда сирене от кашу", обясни технологът на "Сире - НЕКА" Мария Димитрова.
Тя информира за пътя, по който фирмата спечели не само отличната оценка на компетентното жури на конкурса, но и финансиране.
Димитрова е категорична, че пътят към успеха е „ в много четене и любопитство към новите вкусове, в търсене на алтернатива, на нещо, което до момента го няма“.
„Търсихме продукт, който да не съдържа лактоза и казеин, защото има много хора, които имат проблеми с тези съставки. В търсенето на качествен продукт, който да не съдържа нишестета, консерванти, оцветители и овкусители стигнахме до този продукт, който съдържа само четири съставки и е естествено ферментирал", заяви Димитрова.
По думите на Николай Тодоров, за да продължи компанията да предлага продукта с необходимото качество, "в един момент трябваше да пораснем и да имаме собствени производствени мощности".
Компанията кандидатства за финансиране и печели по програмата на Rinker's Challenge, с което ще осигури по-добър дизайн за опаковка и активна рекламна кампания за качествата на продукта.
"Продуктът няма алтернатива не само в България, но и в Европа, защото притежава хранителни и здравословни качества, които се ценят от потребителите, уточни Тодоров. – "Сире – НЕКА" е пилотният ни продукт, но предстои създаването на портфолио от продукти, които са на растителна основа, естествено ферментирали, и могат да се реализират на пазара заради добрите си хранителни стойности.
Вижте видео в сайта на Bloomberg TV Bulgaria


Мачовете и спортът по ТВ днес (22 август)
Виц на деня - 22 август
Времето във Варна на 22 август 2026
Спасителите предупреждават плажуващите: Eдна грешка може да струва живот
Честваме паметта на свети мъченик Агатоник и на другите християни с него
Тръмп иска възобновяване на диалога с Ким Чен-ун. Какви са целите му?
Продажбите свалиха златните запаси на Русия до най-ниското ниво от 2020 г.
Биткойн приближава $80 000 след най-голямото седмично рали от три години
Търговските преговори между САЩ и Канада се провалиха
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Защо автомобилните брони вече не предпазват
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Ще живеем ли по-дълго, ако променим часа на първото хранене?
Мегън Маркъл се завръща към актьорството
Бури и проливни дъждове причиниха щети в Германия
Помирението е далеч: Хари се връща в родината, ни вопъл от Уилям