Швейцария ще ограничи достъпа на български и румънски граждани до пазара на труда за следващите 12 месеца. Това става ясно от съобщение, публикувано на сайта на Министерството на външните работи на България.
Правителството на Швейцария е взело решение за по-строго следене на броя на издаваните нови дългосрочни разрешителни за работа за български и румънски граждани след 1 юни 2017 г. за срок от една година.
Според министерството това решение е временна мярка и няма да засегне издадените до момента дългосрочни разрешителни, както и краткосрочните разрешителни за работа.
Българските и румънските граждани получиха пълен достъп до пазара на труда в Швейцария през май 2016 г., като бяха изравнени по статут с гражданите от останалите страни-членки на Европейския съюз след изтичане на преходния период по Споразумението за свободно движение на хора, припомнят от МВнР. То дава възможност на швейцарското правителство да налага временни мерки за намаляване на броя на разрешителните за работа за държави членки, ако прецени, че има натиск върху пазара на труда.
Решението влиза в сила от юни 2017 г. и се отнася само до разрешителните от категория „В“ (за дългосрочно пребиваване), без да се засяга категория „L“, отнасяща се до краткосрочните разрешителни за една година.
Вицепремиерът по правосъдната реформа и министър на външните работи Екатерина Захариева е разговаряла с държавния секретар в Департамента по външни отношения на Швейцария Паскал Баерисвил, която е отбелязала, че решението е стандартна процедура с ограничен обхват и срок и не е дискриминационна мярка спрямо българските и румънските граждани.
От външно министерство припомнят, че Швейцария взе решение за въвеждане на подобни мерки относно разрешителните за работа през 2012 г. спрямо 8 нови страни-членки на ЕС от първата вълна на разширяване, а през 2013 г. разшири действието им и за други 17 страни-членки на ЕС.


Разпитват сина на Тони Стораро заради колата му
„България Еър“ с гореща промоция: Еднопосочни билети с до 35% отстъпка до края на годината
Полицията във Варна представи спецтехника по повод професионалния си празник
Започва записването за начално обучение по тенис на корт
Полицията във Варна включва още сили за търсенето на Наталия
„България Еър“ с гореща промоция: Еднопосочни билети с до 35% отстъпка до края на годината
AI трансформира маркетинга и създава нов тип инфлуенсър съдържание
Маша Йовева, Meta: AI ускорява продуктовия дизайн, но емпатията остава ключова
Кафето няма да поскъпва за потребителите, климатът влияе върху борсовите цени
SpaceX е боклук. Това казва пазарът на облигации
Mercedes-Benz GLC на старо – какво да изберете?
Volvo на милион километра търси нов собственик
Автомобилна революция в Китай – 8 марки останаха без лиценз
Нов лидер по продажби в САЩ шокира Ford и Toyota
Близо половината шофьори не харесват мултимедийните системи
Детето на прегазената от АТВ Христина мисли, че мама е на работа
30 ранени в Осло при празненствата за победата на Норвегия над Бразилия на Мондиала
Спасителите пак предупреждават: Мъртвото вълнение вече излиза по-рано
Полицията включва още сили в издирването на 11-годишната Наталия