В луковитското село Ъглен ще бъде направено допитване до местното население за инвестиционно предложение в землището на селото да бъде разкрита каменна кариера. То ще се състои утре (15 юли), съобщи БТА.
Жителите на Ъглен ще отговарят с "да" или "не" на въпроса: "Одобрявате ли реализирането на инвестиционно предложение за добив на подземни богатства: скално-облицовъчни материали - варовици в землището на село Ъглен, община Луковит", заяви кметът на селото Таня Гетова.
Допитването е по решение на общинския съвет в Луковит, който е възложил организацията на кмета. Финансирането е от община Луковит. Гласуването ще става в сградата на кметството.
За да бъде валидно допитването, в него трябва да участват поне 40% от имащите право на глас, които са 677 души. Въз основа на резултатите общинският съвет ще излезе с декларация "за" или "против" кариерата.
Решението за допитването бе взето след внесена жалба от инициативния комитет в село Ъглен, в която са описани притесненията на местните хора от негативното въздействие, което ще окаже кариерата върху водоснабдяването и инфраструктурата на селото, природата и здравето на населението.


Променливо време ни очаква днес
Полша намали наполовина жертвите на пътя за 5 години, докато България гони рекорди по смърт в ЕС
Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Гришо издържа трилъра срещу Беретини и гледа към осминафиналите
Белград илюстрира най-големия страх на ЕС - кандидат, който не иска да се промени
Температурите стигат до 30° днес
25 храни за добра хидратация в летните жеги
2954 са вече жертвите след земетресенията във Венецуела