Най-голяма туристическа онлайн агенция по брой резервации Expedia отчете по-слаби приходи от очакваното заради по-големите промоции, които е предложила на членовете на своята програма за лоялност, и на намаленията за промотиране на нови предложения. Новините доведоха до понижение на стойността на акциите на компанията с 6% по време на предварителната търговия, предава Ройтерс.
Expedia, която притежава мажоритарен дял в Trivago, и основателите на сайта за пътувания, се съгласиха да проучaт възможността да превърнат компанията в публична, обяви компанията.
Най-голямата в света фирма за онлайн туристически услуги заяви, че резервациите през последното тримесечие са се забавили заради придобиването на конкурента Orbitz Worldwide, заради собствените ѝ ходове (включително технологични обновления), но и заради скорошната вълна от атаки в Европа.
"Търсенето на пътувания до Франция в момента е истинско предизвикателство. С всеки следващ случай виждаме как тази тенденция се влошава“, коментира главният финансов директор Марк Окерстром.
Въпреки това резервациите от САЩ за Лондон са се увеличили, след като паундът поевтиня спрямо долара. Това се случи след решението на Великобритания да напусне Европейския съюз, което беше взето с референдум на 23 юни, обясни Окерстром.
По-големите промоции и намаления на Expedia са довели до 5% спад в приходите за нощувка през второто фискално тримесечие, което приключи на 30 юни.
Резервациите на хотелски стаи през тримесечието са нараснали с 20%, като се изключи eLong, китайски сайт за пътувания, който компанията продаде през май 2015 г. Но растежът е по-бавен от този от 35% година по-рано.
Въпреки 25-процентния брутен растеж на приходите от резервации до 18,86 млрд. долара на сайтовете на Expedia, като се изключи eLong, това е най-бавният темп за последните три отчетни периода.
Expedia обяви, че очаква органичният ръст на хотелските резервации да се подобри по-късно през тази година, но предупреди, че продължаващо забавяне би означавало, че печалбата ѝ преди лихви, данъци и амортизация (EBITDA), ще бъде под прогнозираната. Фирмата очаква EBITDA да нарасне с 35 до 45% през тази година.
Компанията, която притежава Expedia.com, Hotels.com, Hotwire и други марки, твърди, че очаква приходите от нощувка на стая да продължат да се свиват през 2016 г.


Как правителството ще стимулира туризма у нас?
Учени разработиха нов метод за откриване на извънземен живот
124 хил. млади българи бездействат: България е над средното ниво за ЕС
Поколението Z възприема изкуствения интелект като приятел, сочи проучване
НАТО: Алиансът е готов да защити съюзниците си при атака от Иран
Българската електроиндустрия губи позиции заради конкуренцията от Китай
Как Китай изгради чип екосистема, способна да оцелее без Запада
Могат ли първичните избори в Аляска да определят мнозинството в Сената?
Емисиите на облигации в Европа се завръщат с рекорден темп след ваканцията
Хол от Revolution за инвестициите във военния сектор
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Какво ще стане, ако натиснете бутона Start/Stop при 100 км/ч?
Тревога: Милиони автомобили рискуват да се самозапалят, докато са паркирани
Половината нови коли с безключов достъп се крадат за секунди
Китайска гума значително намалява разхода на гориво
4 зодии ще са магнит за късмет в следващите 18 месеца
Рецепти с октопод, перфектни за остатъка от лятото
Хейдън Пенетиър била с патерици преди смъртта си
Самолетоносачите на САЩ: "Плаващ затвор", където леглата се превръщат в ковчези, а небето рядко се вижда